Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

İnsanlar, ağız ve diş sağlığını korumak ve sürdürmeye yönelik pek çok tedavi ve işleme başvururlar. Ağız ve diş yapısını tehdit eden bazı hastalıklara cerrahi müdahale gerekmektedir. Yirmilik dişlerin alınması, diş kökü ucu düzenlemeleri ve çene yapısındaki kırılmaların ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanlığı altında işlemler yapılmaktadır.

İleri seviyelerde izlenen ağız ve diş rahatsızlıklarında ameliyat gibi cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Uzman diş hekiminin kararı ve hastanın sağlık durumu neticesinde lokal veya genel anestezi eşliğinde operasyonlar yürütülmektedir. Diş hekimi ve uzman cerrahların kararlaştırdığı tedavi planı doğrultusunda uygulamalar sürdürülür. İşlemlerin steril bir klinik ortamında ve son teknolojik ekipmanlarla yapılması hastanın sağlığı açısından önemlidir.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Nedir?

Diş hekimliği içerisinde bir uzmanlık dalı olan ağız, diş ve çene cerrahisi kapsamında çeşitli operasyonlar gerçekleştirilmektedir. Diş, çene, çene eklemi ve ağızda yer alan dokularda yaşanan bozuklukların teşhisi yapılmaktadır. Ardından diş hekimi tarafından belirlenen cerrahi müdahalelerle tedavi gerçekleştirilmektedir.

Kişinin yaşadığı sağlık sorunun çeşidi ve boyutuna göre hangi anestezi türü uygulanacağına karar verilir. Lokal anestezi, genel anestezi veya sedasyon olmak üzere üç farklı yöntem bulunmaktadır. Genel anestezi, birtakım ilaçlar ile hastanın tamamen uyku haline geçirilmesidir. Lokal anestezi de ise yalnızca belirli bir bölge uyuşturulmaktadır.

Sedasyon ise genel anesteziden farklı olarak hasta, uzman doktorun söylediği yönlendirmeleri uygular ve bilinci açıktır. Ağız, diş ve çene cerrahisi işlemleri esnasında herhangi bir ağrı ve çıkan sesleri duymadığı için tercih edilen bir anestezi yöntemidir. Hastaya uygulanacak miktar, yaş, kilo ve diğer rahatsızlıkları gibi etkenlere bağlı olarak kararlaştırılır.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Neye Bakar?

Diş ve çene bölgesi üzerinde görülen kırılma gibi yapısal problemlerin yanı sıra estetik işlemlerde ağız, diş ve çene cerrahisi uzmanlığı dahilinde gerçekleşir. Diş restorasyonları, beyazlatma ve diğer estetik amaçlı uygulamaları kapsamaktadır. Dolgu uygulaması gibi cerrahi olmayan tedavi yöntemlerine başvurulduğu bilinmektedir. Ek olarak yanak, dudak ve tükürük bezlerinde görülen yumuşak doku sorunlarını da tedavi etmektedir.

Diğer cerrahi yöntemler ise şunlardır:

  • Gömülü kalan dişlerin çekimi ve tedavisi

  • İmplant uygulaması

  • Protez uygulaması

  • Ağız, diş ve çene bölgesinde oluşan tümörler

  • Çene ve diş yüzeyindeki kırıklar

  • Eklem ve çene bölgesine cerrahi tedavisi

  • Anestezi altında gerçekleştirilen diş ve çene tedavileri

  • Ortognatik cerrahi işlemler

Tedavi Yöntemleri

İlk olarak hastanın genel diş muayenesi gerçekleştirilir. Diş hekimi tarafından ağız, diş ve çene yapısındaki sorunların teşhisi yapılır. Bu anlamda bazı görüntüleme yöntemlerinden de yararlanılmaktadır. Hastanın şikayetleri de dikkate alınarak cerrahi tedavi planı oluşturulur. Ağız, diş ve çene cerrahisi alanında uzman diş hekimi tarafından uygulanan operasyonlar ile hastanın sorunları en az düzeye indirmek amaçlanır.

Cerrahi operasyonlar, hastanın ihtiyacına göre genel anestezi, lokal anestezi veya sedasyon uygulaması altında gerçekleşir. Anestezi uzmanı, ağız ve diş cerrahı işbirliğinde uygulamalar gerçekleştirilir. Hastanın mevcut rahatsızlıkları, yaşı ve kilosu gibi faktörler ışığında uygun olan anestezi yöntemine karar verilir. Ek olarak tedavi sonrasında kontrol amaçlı muayeneler de oldukça önemlidir. Düzenli olarak diş hekimi muayeneleri gerçekleştirilmelidir.

Ağız ve diş sağlığının korunması açısından temel diş temizliği yapılmalıdır. Bunların yanında belirli aralıklarla diş hekimi kontrolleri yapılmaktadır. Ağız, diş ve çene cerrahisi hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmak için İlke Cerrahi Tıp Merkezi olarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi