Günümüzde kilo ve obeziteyle mücadele eden kişilerin sayısında artış görülmektedir. Kilo alımıyla beraber kronik hastalıkların oluşumunda da bir artış yaşanmaktadır. Bazı kişilerde beslenme düzeni değişikliği ve spor yapmak kilo verme açısından istenen sonucu vermeyebilir. Daha hızlı ve kalıcı bir çözüm yolu olan mide balonu, son dönemde sıklıkla tercih edilmektedir. İlke Cerrahi Tıp Merkezi olarak Bağcılar mide balonu fiyatları ve sürecinin nasıl ilerlediği, kilo problemi yaşayan kişiler tarafından merak edilmektedir.

Mide Balonu Nedir?

Obezitenin yarattığı estetik sorunların yanında, sağlık açısından oluşan sorunlar da bulunmaktadır. Obezite, tansiyon, diyabet ve eklemlerde işlevsel bozukluklar gibi sorunlara yol açmaktadır.  Mide balonu uygulaması ile kişinin tokluk halinin uzun süreler boyunca sürmesini sağlayan bir yöntemdir. Mide içerisine endoskopik yöntemle silikon maddesinden yapılan bir balon yerleştirilir. Böylelikle yapılan müdahale sonrasında hastanın sağlıklı beslenme düzenini takip etmesi daha kolay hale gelecektir.

İlke Cerrahi Bağcılar mide balonu fiyatları, tokluk halinin uzun süreler devam etmesini isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Estetik olarak fit bir görünüm kazanmak isteyen kişilerin yaptırdığı bir uygulamadır. Aynı zamanda kilonun getirdiği sağlık sorunlarına da çözüm niteliğindedir. Bu sağlık sorunları, diyabet, kalp-damar yollarında bozukluklar, uyku bozuklukları, kemiklerde güç kaybı ve hormonlara bağlı gelişen rahatsızlıklar olarak örneklendirilebilir.

Mide Balonu Çeşitleri

  • Elipse (yutulan) mide balonu: Hastanın küçük boyutta bir madde yutması gerekmektedir. Sonrasında ise röntgen cihazı eşliğinde yutulan maddenin mideye ulaştığından emin olunur. Mide içerisinde görüldükten sonra cisim balon şeklinde şişirilir. Diğer mide balonu yönteminin aksine endoskopi uygulanmamaktadır.
  • Endoskopik mide balonu: İlk olarak hastanın ön muayenesi yapılır ve genel sağlık taramasından geçirilir. Test ve taramalar sonucunda kişinin mide balonu işlemine uygunluğuna bakılır. Endoskopik mide balonu işlemi, rutin bir endoskopi gibi düşünülebilir. Mide balonu yerleştirilmeden önce kanser bulgusu olup olmadığından emin olunur. Midedeki alanı küçültecek madde olan balonun istenen yere konması yalnızca 5 ila 10 dakika sürmesi beklenir.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Endoskopik mide balonu uygulaması ile öncelikle endoskopik yoldan mideye silikon maddesinden yapılmış bir balon takılır. Ardından mide içerisindeki balon, belirli bir oranda büyütülür. İlke Cerrahi Bağcılar mide balonu sayesinde midedeki alan küçülmüş olur. Sindirme işlemi belirli bir yerden sonra zorlanacağı için öğün içerisindeki yemek miktarı azalacaktır. Kişide, kilo sonucu oluşan hastalıkların etkilerinin süreç içerisinde azaldığı görülür.

Mide balonu yöntemi eğer hasta, sonuçlarından memnun kalmazsa vücuttan çıkarılabilmektedir. İşlem öncesindeki mide yapısına geri dönülebilir. Malzemenin türü, mide balonu içerisinde kullanılan hava veya suya bağlı olarak kullanım süresi, 6 ay ila 1 yıl aralığında değişmektedir. Mide balonu çeşitleri ve balonu dolduracak malzeme gibi konularda hasta ve doktor birlikte karar vermelidir. Hastanın istekleri ve tıbben uygulanabilen yönteme göre değişim gösterebilir.  Tıp Merkezi olarak Bağcılar mide balonu fiyatları ve işlem süreci hastalarımızın sorduğu sorular arasındadır. Kişinin sağlığına en uygun operasyon çeşidi seçilmektedir.

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

Aşırı kilo sıkıntısı çekmeyen ve yalnızca estetik sorunlarından dolayı mide balonu yaptırmak isteyen kişilere uygulanmamaktadır. Kişinin vücut kitle indeksi, 25 ve üstü değerlerinde olması gerekmektedir. Bu değerlerin karşılığını tanımlayan fazla kilolu ya da obezite tanısı alan kişilere mide balonu takılmaktadır. Yalnızca beslenme değişikliği ve hareket ederek kalıcı olarak kilo kaybı yaşamayan kişilerde de uygulanmaktadır.  Kronik izlenen kilo sorununa bağlı olarak görülen dolaşım bozukluğu kaynaklı hastalıklardan yakınan kişilere de mide balonu uygulanabilir.

Mide Balonu Sonrası Süreç

Endoskopik mide balonu operasyonu sonrasında hasta, uyandıktan bir süre sonra mide bulantısı görülür. Kişinin midesinde yeni olan balonun, vücuda uyumlanma sürecinin bir sonucudur. Mide bulantısı ve diğer yan etkiler için önleyici tedavi planı çizilir. Tahminen 4 gün içerisinde yan etkilerin yok olması beklenir. Ancak devam etmesi halinde, yerleştirilen mide balonunun çıkarılması gerekebilir. İlk günler hastanın yalnızca sıvı beslenmesi istenmektedir. Püre halinde beslenme ve sonrasında kişi rutin beslenme düzenine geçer. İlke Cerrahi Tıp Merkezi Bağcılar mide balonu fiyatları ve genel operasyon süreci gibi konularda detaylı ve doğru bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi