Kulaklarımız, belirli bir zaman sonra duyma ve dengeyi sağlama görevlerini yerine getirememeye başlar. İlke Cerrahi Tıp Merkezi olarak denge ve duyma sıkıntısı yaşayan kişilerce bilinen ve Bağcılar’da işitme testi yapan yerler arasındayız. Modern ve ileri teknoloji destekli kliniğimizle işitme testi uygulamasını gerçekleştirmekteyiz.

İşitme testi, kulak-burun-boğaz uzmanının gerekli görmesi durumunda yapılan bir uygulamadır. Odyoloji uzmanları tarafından geliştirilen işitme testi ile duyma yetisinin hangi seviyede olduğu anlaşılır. İşitme ve denge bozukluklarının teşhisi ve tedavisi aşamalarında da kulak-burun-boğaz uzmanlarına yararı olmaktadır.

 İşitme Testi Uygulaması

İşitme testinin yapılmasının gerekli görülmesine karar veren kişiler kulak-burun-boğaz (KBB) doktorlarıdır. Ardından odyometri uzmanına yönlendirerek işitme testi uygulanır. Kişi, kulağında kulaklıkla ses yalıtımlı bir odaya yerleştirilir. Uygulama esnasında kulağına değişik frekanslara sahip sesler gönderilir. Eğer sesleri duyması halinde elinde bulunan tuşa basarak test sürmektedir. Odyometri bilinen adıyla işitme testi, farklı aralıklarda ve tonlardaki seslerin duyulup duyulmadığını anlamak için etkili bir yöntemdir. İlke Cerrahi Bağcılar’da işitme testi uygulamasının ardından uzman doktor tarafından tedavi planı oluşturulur.

İşitme Testi Kullanım Alanları

Odyometri testi, genellikle belirli alanlarda uygulanır. Sürücülük için ehliyet alma gibi süreçlerde istenebilir. Güvenli bir sürüş ve yolculuk deneyimi için gerekmektedir. Uzman doktorun gerek görmesi halinde uygulanır. Klinik olarak Bağcılar’da işitme testi, bu ve benzeri kişinin hayati işlevlerini sorgulama aşamasında uygulanmaktadır.

Bebeklere de bazı belirtilerin görülmesi halinde işitme testi yapılır. Yeni doğan grubuna yapılmasının temel sebeplerinden biri, işitme zayıflığının erken dönemde teşhis edilmesidir. Erken yaşta tespit edilmesi halinde odyoloji ve KBB alanında uzman doktorlar tarafından tedavi olanağı daha yüksektir.

İşitme Kaybı Belirtileri

Belirtilen bazı zorunluluklar dışında işitme kaynaklı bazı hastalıklara yönelik de işitme testi uygulanmaktadır. İşitme kaybı bazen doğuştan bazen de ilerleyen dönemlerde görülmektedir. Sonradan görülen bu tip hastalıkların sinyali niteliğinde olan belirtiler ise şunlardır.

  • Baş Dönmesi
  • Kulak Çınlaması
  • Kulak İltihabı
  • Meniere Hastalığı
  • Kulak Kiri
  • Tümör oluşumu

Bağcılar’da İşitme Testi

Kulak hastalıkları ve ameliyatları alanı içerisine giren işitme testi uygulaması ve diğer kulak sağlığı ile ilgili işlemleri yürütmekteyiz. Tıp Merkezi olarak Bağcılar’da işitme testi yapan yerler arasında gerekli belirtileri tarama ve tedavi sürecini oluşturuyoruz.

Alanında yetkin doktorları ve kurum olarak kaliteli sağlık anlayışı ile ön plana çıkmaktayız. İşitme testi ile ilgili ayrıntılı ve doğru bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi