Ultrason, sağlık alanında çeşitli hastalıkların tespit ve tanı aşamalarında kullanılan radyolojik bir yöntemdir. Ultrason, ulaşılabilirliği ve hızlı kullanımı açısından tercih edilmektedir. Bağcılar’da ultrason çeken yerler arasında İlke Cerrahi, teknolojik altyapısı ve radyoloji alanında uzman doktorları ile öne çıkmaktadır.

Şüphe edilen lezyon, deri altı dokuları ve gebelik takibi gibi konularda ultrasona başvurulur. Bağcılar’da ultrason görüntüleme sistemleri alanında İlke Cerrahi Tıp Merkezi olarak hastalarımıza en doğru sonucu vermekteyiz.

Ultrason Nedir?

Ultrason, yüksek seviyedeki ses dalgalarını kullanarak görüntüleme imkanı sağlamaktadır. Sağlık alanında kullanılan bir tanı yöntemi olan ultrason, son yıllardaki yeniliklerle gelişme göstermiştir. 2, 3 ve 4 boyutlu görüntüleme olanakları ile teşhis aşamasındaki doğruluk oranı olumlu yönde etkilenmiştir.

Rutin yapılan doktor kontrollerinde, hastadaki birtakım organ ve sistemlerin daha iyi anlaşılması adına ultrason yöntemi kullanılır. Erken teşhis ve tanı gereken durumlarda oldukça hayati görevi olan bir yöntemdir. İlke Cerrahi Bağcılar’da ultrason görüntüleme yöntemleri ile erken dönemde teşhis olanağı mümkündür. Hamilelik döneminde de, anne karnındaki bebeğin gelişimini takip etmek için sıklıkla kullanılmaktadır. 4 boyutlu ultrason cihazları ile bebeğin vücut ve iç organlarının gelişimi takip edilir.

Ultrason Çeşitleri

Ultrasonografi teknikleri ile vücudumuzda, insan kulağı ve gözünün erişemediği bölgelere ulaşılmaktadır. Ayrıntılı bir şekilde bilgi, görüntü ve ses aktarımı sağlanmaktadır. Bağcılar’da ultrason çeken yerler içinde Tıp Merkezimizde çeşitli ve teknik anlamda etkili görüntüleme yolları bulunmaktadır. Ultrason görüntüleme sistemleri, kullanılan cihaz ve alınan sonuçlara göre sınıflandırılmaktadır.

  • 2 Boyutlu Ultrason: Rutin kontrollerde, takip ve değerlendirme aşamalarında uygulanmaktadır. Hamilelik takibinde, cihaz sayesinde bebeğin boyu ve kilosu gibi değerlere ulaşılır. Bebeğin, diğer gelişim süreçlerine de bakılabilmektedir.
  • 3 Boyutlu Ultrason: Anne karnındaki bebeğin fiziksel gelişimi ayrıntılı olarak takip edilmektedir. Aynı zamanda cinsiyet tespitinde de kullanılmaktadır.
  • 4 Boyutlu Ultrason: Bebeğin omurga gelişimi ve anne karnındaki hareketlerin takibi gibi konularda bilgi vermektedir. Böylelikle doğum süreci ile ilgili planlama aşamasında fikir edinilmektedir.
  • Renkli Ultrason: Uzman doktorun gerekli gördüğü durumlarda, hastanın sorun yaşadığı organ sistemlerindeki kan – damar dengesine bakılmaktadır. Bunun yanında riskli gebelik gibi durumlar yaşayan kişilerde tercih edilmektedir.
  • Vajinal Ultrason: Hamilelerde, karın yüzeyinden bakılan ultrason yöntemlerine göre daha doğru ve kesin görüntüler elde edilmektedir. Detaylı inceleme olanağı sayesinde, genital bölgeyi yüksek doğruluk oranı ile görüntülenmektedir.
  • Meme Ultrasonu: Mamografi uygulaması sonrasında daha geniş kapsamlı bir tetkik için kullanılmaktadır. Özellikle kadınlarda görülen meme kanseri riskine karşı kullanılması önerilmektedir.
  • Karaciğer Ultrasonu: Kişilerde görülen karaciğer bozukluklarının tespitinde kullanılır.
  • Böbrek Ultrasonu: Böbreklerdeki işlevsel bozukluklarda ve diğer kontrollerde başvurulur.
  • Tiroid Ultrasonu: Hormon dengesizlikleri ve bağlı olarak gelişen tiroid sorunlarına yönelik uygulanan bir araçtır.

Nasıl Uygulanır?

Bağcılar’da ultrason görüntüleme uygulaması birkaç adımda ilerlemektedir. İlk olarak alanında uzman doktorlar tarafından tanı ve test için hedef alınacak bölge kararlaştırılır. İşlemler, radyoloji birimi uzmanları tarafından gerçekleştirilir. İstenen bölge üzerine özel bir jel sürerek ultrason başlığının rahatlıkla hareketi sağlanır.

Cihaz başlığını cilt üzerinde hareket ettirilerek, ekran üzerine görüntü aktarılır. Eş zamanlı olarak da şüphelenen noktalardan belirgin ve anlaşılır görüntüler kaydedilir. İzleme ve görüntüleme adımlarından sonra sürülen jel temizlenerek uygulama sona ermektedir.

Ultrason süresi, görüntülenecek bölge ve hastanın tıbbi öyküsüne göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama 30-60 dakika arası sürmesi beklenmektedir. Hasta, işlem sonrasında günlük aktivitelerine rahatlıkla devam edebilmektedir.

Ultrason ve Hedef Bölgeleri

İnsan vücudu üzerinde sorun görülen veya kontrol amaçlı olarak pek çok bölgeye ultrason görüntülemesi yapılmaktadır. Karaciğer, safra kesesi, genel anlamda batın olarak adlandırılan bölge için kullanılmaktadır. Aynı zamanda, meme, böbrek ve tirod gibi organlardaki işlevsel bozuklukların tespitinde belirleyicidir.  Son olarak hamilelik döneminde, bebeğin sağlık takibi ve gelişim süreci için sıklıkla kullanılmaktadır.

Bağcılar’da Ultrason Uygulaması

Ultrason görüntüleme teknikleri, insan bedenindeki organ ve sistemlerin takibi ve tetkik gerektiren durumlarda en sık başvurulan araçlardandır. Dışardan anlaşılmayan sağlık problemleri, ultrason gibi görüntüleme araçları sayesinde kısa sürede tespit edilmektedir.  Soruna bağlı olarak da bir tedavi planı oluşturulur.

Bağcılar’da ultrason çeken yerler içinde İlke Cerrahi, hastaların tetkik ve test süreçlerinde kolaylık sağlamaktadır. Alanında yetkin nitelikteki radyoloji uzmanları ve görüntüleme sistemleri aracılığıyla hizmet vermektedir. Daha fazla bilgi ve randevu için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi