böbrek taşı kırma
Böbrek Taşı Kırma Merkezi : 0533 221 75 52

ESWL (Şok dalgalarıyla vücudun dışından böbrek taşı kırma) günümüzde böbrek taşları için en yaygın ve en güvenli tedavi yöntemidir. Yöntem, vücut dışından gelen şok dalgalarının taşa çarparak onu parçalaması prensibine dayanır ve açık cerrahiden farklı olarak çevre dokuya zarar vermeden çalışır.

Burada taşlar kum taneleri gibi parçalanır ve idrarla birlikte vücuttan kolayca atılır. ESWL, böbrek taşı kırma, ameliyattan daha rahat, daha güvenli ve daha ucuz bir tedavi yöntemidir.

Böbrek Taşları

Böbrek taşları, modern zamanları tehdit eden en ağrılı hastalıklardan ve ilkel çağlardan beri en önemli insan sağlığı sorunlarından biridir. Bilim adamlarının 7 bin yıllık bir Mısır mumyasında böbrek taşı bulması, atalarımızın da bu sağlık sorunundan bizler kadar etkilendiğini kanıtlıyor. Fakat önemli olan fark, onların iyileşme şanslarının olmayıp, bizim olmasıdır.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşları erkeklerde kadınlara oranla 2-3 kat daha fazla görülmektedir ve en belirgin özelliği vücutta şiddetli ağrılara neden olması, idrarın rengini ve kokusunu değiştirmesidir. Bunlara ek olarak, semptomlar vücuttan vücuda ve kişiden kişiye değişebilir. En sık görülen semptomlar bulantı, kusma, sık idrara çıkma ve normalden daha fazla idrara çıkmadır.

böbrek taşı kırma

ESWL (Böbrek Taşı Kırma) İşlemi Ağrılı Mıdır?

ESWL tedavisi hastaneye yatırılmadan yapılır. Çocuk hastalar dışında nadiren anesteziye gerek duyulabilir. Hastanın operasyon sırasında ciltten geçerken hissettiği şok dalgalarının ürettiği hafif karıncalanma hislerinden ibarettir. Yeni nesil kullanılan ESWL böbrek taşı kırma cihazları oldukça konforlu ve ağrısızdır. İşlem sırasında hasta ağrı hissederse ağrı kesici ilaç uygulanır ve işleme devam edilir.

ESWL’ nin Avantajları Nelerdir?

  • Başarılı bir sonuç mümkündür.
  • Güvenilirdir.
  • Hastanede yatmayı gerektirmez.
  • Vücutta herhangi bir yara oluşmadan tedai edilir.
  • İyileşme süresi kısadır.

ESWL Taş Kırma Zararları Nelerdir?

ESWL işlemi sonrası hastanın idrarında hafif kanama görülmesi normaldir ve birkaç gün içinde hızla geçer. Böbrek kanaması nadir bir durumdur ve çoğunlukla kanama bozukluğu olan kişilerde görülür. Bununla birlikte, ESWL, tedavisinin böbreklere uzun dönemde bıraktığı hasar oldukça azdır veya hiç zararı yoktur demek mümkündür. Yaklaşık 20 yıllık bir geçmişi olan bu tedavinin uzun süreli takip verileri bulunmakta ve bu nedenle güvenilirliği kanıtlanmıştır.

böbrek taşı kırma

Böbrek Taşı Kırma Tedavisi ESWL

Tedavi süresince hasta öncelikle bir bütün olarak değerlendirilir. Ardından hastanın aktif enfeksiyonu yoksa ve uygulamaya engel bir durum yoksa ESWL işlemine geçilebilir. ESWL genellikle anestezi veya sedasyon gerektirmeyen, ancak bebek ve pediatrik hastalarda sedasyon uygulanan bir yöntemdir. Ayrıca acı eşiği düşük olan hastalara da anestezi verilebilir. Ancak her hastaya ağrı kesici ilaç vermek gerekli değildir. Genellikle herhangi bir hazırlık gerekmez ve warfarin, aspirin ve klopidogrel gibi kan sulandırıcı ilaçlar tedaviden 5 ila 7 gün önce kesilmelidir. ESWL genel anestezi veya sedasyon altında yapılacaksa, tedaviden 6 saat önce su dahil yeme ve içme durdurulmalıdır. Tedavi sırasında ağrı veya ağrı genellikle hissedilmez. Ancak tedavi sırasında ağrı hisseden hastalar ameliyatı kesebilir ve ağrı kesici alabilirler. İşlem, ortalama 30 ila 45 dakika sürer. Hastalar işlem sonrası günlük hayatlarına dönebilirler. 3-7 gün sonra hasta, kontrole giderek taş durumu kontrol edilir.

ESWL Her Hasta İçin Uygun mudur?

Tüm böbrek taşları ESWL için uygun olmasa da tedavi gerektiren böbrek taşlarının %70’i için ESWL uygun bir tedavi seçeneğidir. ESWL kesinlikle hamile kadınlarda ve kanama bozukluğu olan hastalarda kullanılmaz. İdrar yolu enfeksiyonu olan hastalarda önce enfeksiyon tedavi edilmeli, ardından ESWL kullanılmalıdır. Fazla kilolu ve ciddi fiziksel deformiteleri olan kişiler taş odaklama yapılamadığı için ESWL’ye aday değildir.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi