fbpx
 

Estetik Diş Tedavileri

Gülüş Tasarımı

Estetik, hayatımızın birçok alanında olduğu gibi, diş hekimliğinde de önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü dişler direk görüş alanındadır. Dişeti, dişler gibi bir takım estetik kriterlerin ayrı ayrı ve birbiri ile olan ilişkisinin değerlendirildiği, detaylı estetik analizleri kapsayan, gülüş şeklinin değerlendirilmesidir. Günümüzde amaç, uygulanan diş tedavilerinin hem görsel hem fonksiyonel olarak tatmin edici olmasıdır.

Dişlerin boyları, diş eti seviyesi, diş rengi, diş dizimi, güldüğümüz zaman dudak ve dişlerin uyumu ve gülme hattı gibi faktörlerin tek tek ve birbirleri ile olan uyumu estetik gülüş analizinin yapılmasında çok büyük önem taşır.

 

Diş Beyazlatma

Estetik Gülüş tasarımında diş beyazlatma yöntemi yine çok tercih edilen tedaviler arasındadır. Günlük hayatımızda kahve, çay, sigara gibi alışkanlıklarımız dişlerimizin rengini değiştirmektedir. Bu yüzden birçok insan gülüşünden memnun değildir. Dişlerin beyazlatılması ile elde edilen sonuçlar kişinin gülüşü ile barışmasını sağlamaktadır.

 

Laminete Porselen

Porselen lamine uygulamasında dişin yüzeyi çok ince bir şekilde aşındırılır bazı durumlarda ise hiç aşındırmaya gerek kalmadan uygulanır. Bu tedavi ile dişlerde ki az miktarda çapraşıklıklar, diş yüzeyinde oluşan ilaç renklenmeleri ve sararmış olan dişleri de kalıcı olarak beyaz hale getirir.

 

Zirkonyum Uygulaması

Daha çok estetik amaçlı olarak, beyazlatma gibi metotlarla sonuca ulaşılamayan ileri derecedeki renkleşmelerde, kalıtsal yapı renkleşmelerin tedavisinde, ortodontik tedavinin tercih edilmediği diastema gibi ayrık veya az çapraşık, dönük dişlerde, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolgulu, aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarında, arka grup dişlerde köprü veya kaplama olarak, ön grup implant üstü protezlerde ve gülüş estetiğini düzenlemekte kullanılabilir.