fbpx
 

Plastik Cerrahi

Burun Estetiği

 

Dış görünümün ve estetiğin giderek önem kazandığı günümüzde estetik görünüm kazanmak için başvurulan ilk yöntem burun estetiğidir. Yüzümüz görüntümüzün en önemli parçasıdır. Yüzümüzde olan bölgelerdeki sorunlar öz güven eksikliğine neden olabilir. Özellikle burunda oluşan deviasyon, ödem ve diğer şekil bozuklukları kişilerin psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine neden olur. Teknolojinin sağlamış olduğu imkanlar sayesinde burun estetiği çok kısa sürede sağlıklı şekilde yapılabilmektedir.  Son yıllarda tercih edilen ameliyatsız burun estetiği yöntemleri ile geçici olarak var olan sorunlar giderilebilir.

 

Burun estetiği son yıllarda 17 yaş itibari ile herkesin başvurduğu bir yöntemdir. Ancak işlemin sonucundan memnun kalmak ve başarılı sonuçlar elde edebilmek için dikkatli olunması gerekir. İlk olarak burun ameliyatı olacak olan kişinin kemik gelişimi tamamlanmış olmalıdır.

 

İstenilen ve doğal burun şeklini yakalamak için mutlaka tecrübeli cerrah tarafından yapılmalıdır. Ameliyatsız burun estetiği genellikle dolgu malzemeleri kullanılarak yapılan işlemlerdir. Bu işlem sırasında kullanılan malzemeler kişide alerjik etki oluşturabilir.  Bu ürünler test edilmediği sürece kişiye uygulanmamalıdır.

 

Kemik gelişimi tamamlanan herkes burun estetiği yaptırabilir. Estetik amaçlı ya da sağlık sorunları olduğunda burun ameliyatına başvurulabilir. Bununla birlikte burun estetiğinin gerekli olduğu durumlar;

 • Genetik faktörlere bağlı olarak kemerli burun yapısının olması,
 • Kaza, hastalık ve travmalara bağlı burunda şekil bozukluklarının yaşanması,
 • Burun ameliyatı olacak hasta çocuk olabilir. Sağlık sorunu var ve çocuğun yaşamı için risk oluşturuyorsa ameliyat edilebilir,
 • Yüz yapısına göre büyük boyutlarda burun varsa,
 • Hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastalığı olan kişiler gerekli kontrollerden geçtikten sonra ameliyata alınmalıdır.
 • Son olarak kişinin anestezi almasında herhangi bir sakınca yoksa burun estetiği olabilir.

 

 

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. İşlem öncesinde cerrah tarafından fiziki muayene yapılır. Fiziki muayene sonucun da burun şekli ve onarım gerektiren alanlar belirlenir. Cerrahın belirlediği orana göre lokal anestezi yapılabilir. Genel olarak iki saat gibi bir sürede yapılabilir. Rinoplasti iki farklı şekilde yapılır. Burun delikleri arasındaki dokunun kesilerek uygulanmasına açık rinoplasti denir. Burundaki şekil bozukluğu büyük ise tercih edilir. Cerrahın hareket alanı daha geniştir ve istenilen şekil daha kolay verilir. Kapalı burun estetiğinde ise burun deliklerinden girilerek uygulanır. İyileşme süresi çok kısadır. Hasta için iyileşme dönemi çok konforludur. Cerrahın çalışma alanı kısıtlıdır. Kapalı olarak yapıla operasyon sonrasında burunda herhangi bir iz oluşmaz. Basit şekil bozuklukları için uygun bir yöntemdir. Operasyonun şekline gerekli kontroller yapıldıktan sonra cerrah karar vermektedir.

 

Ameliyat sonrasında bir gün hastanede yatış gereklidir. Rinoplasti sonrasında ağrı oluşma ihtimali yüksektir. Bu nedenle ameliyattan hemen sonra hastaya ağrı kesici verilir. Operasyondan sonraki ilk dört saatte ayağa kalkılmamalıdır. İlk günler burundan sızıntı şeklinde kan gelmesi normaldir. Kan geldiği zaman kesinlikle sümkürme yapılmamalıdır. Burun ameliyatı sonrasında göz altı morluğu ve burun üstü morarması normaldir. Bu nedenle ilk iki gün yüze buz uygulaması yapılmalıdır. Soğuk uygulama ağrıyı ve şişkinliği azaltır. Bu nedenle düzenli olarak uygulanmalıdır. Burun tıkanıklığı problemi burun ameliyatlarının genel problemidir. Doktorunuz herhangi bir şey önermediyse müdahale edilmemelidir. Operasyonun sonucu altı ay gibi bir sürede belirti verir. Ameliyattan sonra yüz bölgesine gelebilecek darbelere karşı çok dikkatli olunmalıdır.

 

 

Kapalı Burun Ameliyatı

Kişinin yüzü kendisinin imzasıdır. Yüz bölgesinde en çok dikkat çeken bölge ise burundur. Güzel bir burun çoğu kişinin hayalidir. Burun yapısı kişinin yüz ifadesinin ve profilinin tamamlayıcısıdır. Teknolojinin gelişmesi ve tıp alanında yaşanan değişiklikler burun yapısından şikâyetçi olan kişiler için kolayca tercih edilebilir bir alternatif olmaya başladı. Burun ameliyatı sadece görüntü ve şekil bozukluğu değil aynı zamanda sağlık noktasında da bir gereklilik olabilir. Bu kapsamda kişiler hem daha sağlıklı bir şekilde nefes alırken hem de istediği görüntüye kavuşabilir. Son dönemlerde rinoplasi adı verilen burun estetiği en çok tercih edilen operasyonlardan biri olmaya başladı. Uygun fiyatlar, burun ameliyatını gerçekleştiren güvenli merkez ve hastanelerin sayısı artması bu artışı sağlayan etkenlerin başında gelmektedir.

 

Burun ameliyatı öncesinde kişilerin en çok tedirgin olduğu konu ameliyatın ardından herhangi bir iz kalıp kalmayacağı ya da iyileşme süresinin uzunluğudur. Bu yüzden kapalı burun ameliyatı son dönemde kişilerin en çok tercih ettiği burun ameliyatı seçeneklerinden biridir. Kapalı burun ameliyatında burnun orta kısmında ciltte herhangi bir kesik olmaz, burnun içerisinde bulunan dokular açılmadan ameliyat işlemi gerçekleştirilir. Bu teknikle gerçekleştirilen ameliyatlarda kesiklerin tümü burnun içerisinden yapılarak dış kısımda herhangi bir kesik uygulaması yapılmaz. Bu yüzden ameliyatın ardından kişinin dış görüntüsünde herhangi bir iz de bulunmaz. Sunduğu bu avantaj ile hem kadınların hem de erkeklerin ilk tercihi olmaktadır.

 

 

Yüz Germe

Yüzümüz en önem verdiğimiz ve en göze çarpan vücut bölgemizdir. Yüzümüzün zamanla yıpranması, yaşam koşulları ve genetik oluşumların etkisi ile deformasyonlara uğraması olasıdır. Bu gibi deformasyon ve yıpranma gibi durumların yanı sıra yaşlanma, uyku düzensizliği ve stresli hayat, kötü beslenme alışkanlıkları ile sigara ve alkol kullanımı, güneş ışınlarına maruz kalma, hareketsiz yaşam koşullarının oluşturduğu yağ dokusu birikimi ve yer çekimi etkisi ile yüzde birçok deformasyon oluşmaktadır.

 

Yüz gerdirme ameliyatları sanıldığı gibi insanları zorlayan, zahmetli ve maliyetli bir ameliyat değildir. En azından hastaya zahmeti yoktur. Ancak en doğru estetik uzmanı ve ekibini bularak bu işe girişmek gerekmektedir. Kendisini estetik uzmanı göstererek hiç bir bilgi ve deneyimi olmayan kimselerden destek almanız yüzünüzde kalıcı ve görüntü bakımından istenmeyen hasarlara yol açabilir. Bu yüzden yüz en görünen bölgemiz olduğu için deneyimli ve konunun uzmanı olan kimselerden yardım almalısınız.

 

Yüz gerdirmek demek yüzdeki yumuşak dokunun zamanla azalarak deride sarkmalara yol açması ile oluşan kötü görüntünün düzeltilmesi operasyonudur. Yağ dokularının birikmesi ve çeşitli kırışıklıkların oluşması da yüz gerdirme ve toparlama ameliyatlarının yapılabilmesi için bir sebep oluşturmaktadır.

 

 

Çene ve Boyun Estetiği

Yüzümüzün çene kısmında kırışma, deri sarkması, yağ dokusu birikmesi, gıdı oluşumu ve boyunda derin kırışıklıkları boyun ve yüz görünümünde oldukça kötü görüntü sergilenmesine yol açmaktadır. Bu gibi gıdı sarkması ve boyun deformasyonları için yüz gerdirme ve estetik uzmanlarınca gerekli müdahalenin yapılarak cildin daha diri ve canlı durması sağlanır. Yaşlanma etkileri azaltılarak daha genç bir görünüm elde edilmesi amaçlanır.

 

 

Karın Germe

Dış görünüş herkesin bir şekilde dikkat ettiği ve bazı dönemlerde bu konuda daha hassas davranabildiği bir durumdur. İnsanlar dış görünümlerini en iyi şekilde yansıtabilmek için birtakım bakım ve bazı aktivasyonlar yapmaktadır. Spor sağlıklı beslenme gibi uygulamalarla kişiler formunu korumak ve daha güzel daha dinç görünmek isterler. Günümüz koşullarında bu durum daha dikkat edilen ve daha çok önemsenen bir konu olmuştur. Bazı insanlar yaşlanmamak için mümkün olan bütün tedbirler ve önlemleri alarak daha genç görünme gayreti içerine girmiş durumdadır. Özellikle kadınlar doğum sonrası ya da kilo alıp verme sonucunda gevşeyen sarkan karınları için bazı yöntemler deneyip çözüm bulamadığında karın germe operasyonuna ihtiyaç duymaktadır.

 

 

Meme Estetiği – Meme Büyütme

Meme kadınların görünümünde en önemli organdır. Bu nedenle fiziğimizin düzgün ve güzel gözükmesi için yapılan operasyonlardan biri de meme büyütme operasyonudur. Meme büyütme operasyonu göğsün şeklini, dolgunluğunu ve boyutunu artırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu estetik operasyon en sık yapılan ve en iyi sonuçların alındığı operasyonlardır. Meme büyütme ameliyatları silikon yardımıyla ya da yağ enjeksiyonu yöntemiyle küçük göğüslerin istenilen boya getirilerek yapılır. Meme büyütme operasyonu gebelik ile şeklini kaybedilen memelere, meme kanseri sonrası kaybedilen memelere, memelerde asimetriyi sağlamak için ya da protez değiştirmek için yapılır. Merkezimizde bulunan uzmanlarımızdan yardım alarak istediğiniz büyüklükte ve oranda göğüslere sahip olabilirsiniz.

 

Meme Büyütme Çeşitleri

Meme büyütme operasyonlarında iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki protez (silikon) meme diğeri ise yağ enjeksiyonu olarak adlandırılan vücudun uygun kısımlarından uygun miktarda alınan yağların memeye enjekte edilmesidir. Genelde protez meme kullanılan bu başarılı meme büyütme ameliyatlarında çeşitli silikonlar çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Silikon meme tiplerine bakacak olursak;

 • Şekil Yönünden:Damla protez ve yuvarlak protezdir. Yuvarlak protezde yatay ve dikey çaplar birbirine eşittir. Damla protezde ise dikey çap yatay çapa göre biraz daha uzudur.
 • İçerik Yönünden:Silikon içerik ve serum fizyolojik içerik kullanılmaktadır. Bunlarda içerisinde katı jel ya da serum fizyolojik bulunmakta ve göğüs yapısına göre kullanılmaktadır.
 • Yüzey Yapısı Yönünden:Pürtüklü yüzey ve düz yüzey olmak üzere ikiye ayrılır. Yine meme yapısına göre hangi protezin uygulanacağına karar verilmektedir.

Merkezimize başvurduktan sonra sizin en iyi tedaviyi almanız için yardımcı olacak ekibimiz ve uzmanımızın kontrolünden geçerek uzmanımızın yapmış olduğu fiziksel muayene sonucunda sizin için en uygun yönteme karar verilip işleme başlanacaktır.

 

 

Meme Dikleştirme

Güzel göğüsler sadece bir boyut meselesi değildir. Usta bir estetik cerrah, bir kadının benzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için uyarlanmış teknikleri kullanarak daha güzel, orantılı bir meme şekli oluşturabilir.

Bir göğüs germe, sarkan göğüslere daha sıkı, perkier ve daha estetik olarak hoş bir şekil kazandırır. Bu, sadece genç, kadınsı oranlarını geri yükleyerek bir hastanın görünümünü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda sütyen ve mayoların daha rahat ve çekici bir şekilde oturmasına yardımcı olur.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir?

Mastopeksi olarak da bilinen meme dikleştirme, yaşlanma, hormonal faktörler, hamilelik, emzirme, genetik ve kilo alımı dâhil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere birçok faktöre sekonder esneklik kaybı nedeniyle sarkan göğüslerin görünümünü düzeltmek için yapılan bir işlemdir. Memeyi kaldırmak için fazla deri çıkarılır ve memeyi askıya alan bağlar onarılır. Meme ve çevresindeki destekleyici dokular yeniden şekillendirilir, memenin hacmi arttırılır ve meme kaldırılarak doğal konik form elde edilir.

Prosedür şunları içerir:

 • Göğüs dokusunu göğüs duvarında daha yüksek bir konuma kaldırmak
 • Meme ucu-areolar alanın yeniden konumlandırılması
 • Cildi sıkılaştırma

 

 

Meme Asimetrisi

Çoğu kadın göğüslerinin büyüklüğünde ve şeklinde bir dereceye kadar farklılık olduğunu fark eder ve çoğu durumda bu tamamen normal ve doğaldır. Bu duruma meme asimetrisi denir. Genetik ve gelişimsel faktörler rol oynayabilir, bazen orantısız olarak dengesiz olmayan göğüsler ortaya çıkabilir. Bir kadının göğüslerindeki bu fark, utanç yaratabilir, özgüvenini azaltabilir.

 

Neyse ki, bu sorundan muzdarip kadınlar için meme asimetrisini düzeltmek için birçok önde gelen ve etkili cerrahi teknik vardır. Bunu düzeltmek için, bir kadın meme büyütme, meme kaldırma ve meme küçültme gibi mevcut prosedürleri birleştiren ameliyatlara sahip olabilir. Bununla birlikte, Estaworld meme cerrahisi ekibinin  uzmanlığını ve deneyimini kendi avantajınıza kullanabilirsiniz. Estaworld uzman doktorları, endişelerinizi kapsamlı konsültasyonunun ve tedavi önerisinin odağı haline getiriyor ve sıcak, kişisel ve şefkatli davranışı, sürecin her bölümünü mümkün olduğunca rahat hale getiriyor.

 

 

Meme Asimetrisine Ne Sebep Olur?

Meme asimetrisi (asimetri mammoplasti) genellikle ilk kez gençlik yıllarında fark edilir ve olgunlaştıkça gelişmeye devam eder, bu da boyut, şekil ve meme ucu pozisyonunda değişikliklere neden olur. Meme asimetrisi, memelerin düzgün bir şekilde gelişemediği yumrulu göğüsler olarak bilinen bir durumdan da kaynaklanabilir. Meme dokusu yumrulu memelerde daraltılır ve memelerin yuvarlak bir şekle girmesini önler. Bunun yerine, yumrulu göğüsler yukarıdan aşağıya, tüp benzeri bir şekle ve genellikle genişlemiş veya şişkin bir areola sahiptir.

Meme asimetrisinin yaygın nedenleri şunlardır:

 • Hormonal değişiklikler: bir kadının hormon seviyelerindeki normal değişiklikler doğal olarak göğüslerinin boyutunu etkiler ve bu değişiklikler her meme üzerinde farklı bir etkiye sahip olabilir ve kalıcı olabilir.
 • Atipik duktal hiperplazi: kadınlar, süt kanalı dokularının bir veya her iki memede hızla büyüdüğü ve her memedeki karşılaştırmalı büyüme oranının da asimetriye yol açabileceği durumlarda bu durumu yaşarlar.
 • Juvenil hipertrofi: Bu duruma sahip kadınlar, tamamen doğal nedenlerin bir sonucu olarak ergenlik döneminde bir memede hızlı meme büyümesi yaşarlar. Daha sonra meme büyümesi ve memedeki değişiklikler asimetri oluştuğunda asla düzelmez.
 • Hipoplazi: Bu durum, ergenlik döneminde asla tam olarak gelişmeyen, geniş aralıklı veya görünüşte çok düzensiz olabilen küçük göğüsler ile sonuçlanan göğüsler anlamına gelir.
 • Emzirme: Yenidoğan genellikle emzirme sırasında bir memeyi diğerine tercih edebilir, bu da tercih edilen tarafın daha fazla süt üretmesine neden olur ve böylece boyutunu arttırır. Durum genellikle normale döner, ancak bazen gerilmiş cilt devam edebilir ve kalıcı asimetri bırakabilir.
 • Travma: bir kadının göğsünde meydana gelen kazalar veya ciddi travmalar.

Meme asimetrinizin nedenine bakılmaksızın, cerrahi bir prosedür size daha iyi bir meme görüntüsü sağlayabilir, daha eşit bir göğüs görünümü üretebilir ve günlük kişisel memnuniyetinizi artırabilir.

 

 

Meme Küçültme

Gelişen dünyada insanoğlunun kendi görünümüne önem vermesi ve bunun üzerine yapılmış birçok çalışmayla birlikte meme küçültme ameliyatları da gelişmiştir. Daha önce doğum yapma ve emzirme, kilo alma gibi sebeplerden ötürü birçok kadının kendi görünümünü beğenmemesi, göğüslerinin çok büyük olması sebebiyle geliştirilen ameliyatlar kadınların kendilerini beğenmesi, sırt ve omuz ağrılarından kurtulmasını sağlamıştır.

 

Meme küçültme ameliyatı ile birlikte büyük göğüslerin oluşturduğu pişik ve kötü kokulardan, omuz askısının kötü görünümünde, giyilmek istenen kıyafetlerin giyilememesi gibi şikayetlerden kurtulabilirsiniz. Meme küçültme ameliyatı için 18-20 yaşını doldurmuş, hormon gelişimini tamamlamış olmak yeterlidir. Doktorunuza başvurduktan sonra uygun görüldüğü takdirde ameliyatınızı yaptırabilir en güzel görünüme ve rahatlığa kavuşabilirsiniz. Meme küçültme operasyonunda isteğinize göre o ölçüde küçültme doktorunuz uygun gördüğü sürece yapılabilmektedir.

 

 

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatına karar verirken size bazı testler yapılacaktır. Uzmanlarımız tarafından ameliyatınıza karar verildikten sonra ameliyatta kullanılacak yönteme karar verilir. Meme küçültme ameliyatı için iki farklı yöntem vardır.

 • Ters T kesi:Meme altına ters T kesi yapılarak sarkık olan cilt ve meme dokusunun alınmasıyla gerçekleşir.
 • Lolipop kesi:Meme ucunun çevresinin lolipop şeklinde bir kesi yapılarak sarkık olan cilt ve meme dokusunun alınmasıyla gerçekleşir.

Yönteme karar verirken meme cilt özelliği, meme dokusu, meme boyutu, meme başı ve meme kıvrımı arasındaki mesafe, meme başı ve omuz arası mesafeler dikkate alınır. Kriterlere göre yönteme karar verildikten sonra genel anestezi altında 2-3 saat sürecek operasyona başlanır. Operasyon sonunda süt kanallarına dikkat edilerek deri kapatılır ve kapatılırken içerideki kanın boşaltılması için operasyon bölgesine dren yerleştirilir. Operasyon sonrası doktorunuza ve durumunuza bağlı olarak hastane de kalış süreniz bir gündür.

 

 

Meme Onarımı

Erkek kadın cinsiyeti ayrımı konusunda kadınların en temel özelliklerinden biri olan memeler kadınlar için önemli ve cinsiyetlerinin büyük bir parçasıdır. Kadınlarda memeler büyük küçük sorunu yaşatabildiği gibi emzirme ve alınan fazla kilolar nedeni ile sarkmalar görünüm açısından sıkıntı yaratabilmektedir. Cinselliğin ve cinsiyetin önemli bir uzvu olan memeler onarılarak istenilen şekle getirilebilmektedir. İnsanların herhangi bir yerinden rahatsızlık duyması sonucu özgüven kaybı, sosyalleşmekte zorluklar ve psikolojik sorunlar görülebilmektedir. Bunların hepsinin yok edilmesi adına ilerleyen teknolojik imkânlar kullanılarak insanlar daha sağlıklı daha kaliteli bir yaşam elde edebilmektedir. Görümünden rahatsız olan herkes için gelişen teknolojik şartlar kullanılabilmektedir. Bu rahatsızlıklar farklılık gösterebilmekte ve yapılan operasyonlarda o ölçüde genişletilebilmektedir. Kadınların genel problemleri arasında yer alan meme sorunları için de küçültme büyütme toparlama işlemleri yapılabilmektedir.