Diş Protezi

Diş Protezi

Zaman içerisinde diş ve çevresindeki dokunun zarar görmesi nedeniyle diş protezi uygulaması yapılmaktadır. İnsanların ağız ve diş yapısının görünümünün tamamlanması pek çok açıdan etkileri bulunur. Beslenme yetileri ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için eksik dişler tamamlanmalıdır.

Çiğneme görevi gören dişlerin aynı zamanda estetik olarak hoş bir görünüme kavuşmasını sağlar. Kişinin ihtiyacı doğrultusunda üretilen ve doğal dişlerin yerine geçmektedir.

Diş Protezi Nedir?

Diş hekimleri tarafından yapılan muayeneler çerçevesinde diş protezi, her hastaya özel olarak tasarlanır. Çeşitli sebeplerden kaynaklanan diş kayıplarının yerine geçmektedir. Bazı hastalarda birkaç diş yerine kullanırken bütün diş yapısının yerine de uygulanır. Günlük kullanım açısından elverişli ve bütün dişlerle uyumlu olması amaçlanır.

Kişinin işlevsel anlamda hayat kalitesini arttırmasıyla beraber psikolojik anlamda da olumlu etki etmektedir. Diş eksikliğinden kaynaklı konuşma bozukluğu olan kişilerde protez diş uygulaması sonrası düzelme yaşandığı görülür.

Diş Protezi

Diş Protezi Nasıl Uygulanır?

Uzman diş hekimi tarafından yapılan ilk muayenede ağız ve diş yapısındaki sorunlar tespit edilir. Diş protezi uygulamasına karar verildikten sonra alt ve üst çene ölçüsü alınır. Tek bir seans süresinde ve ağrı olmadan işlem gerçekleştirilir. Modelleme teknolojilerinden faydalanarak tasarlanacak protez diş görüntülenir.

Hastanın çene ve ağız yapısına uyumlu olması için prova amaçlı kontroller yer almaktadır. Günümüzde çok kısa süreler sonucunda kişilere diş protezi tasarlamak mümkündür. Böylelikle eksik olan dişlerin kaybı hissedilmemektedir.

Diş Protezi Çeşitleri ve Kullanımı

İnsanlar, diş kırılması, çürük ve dolguların yetersiz kaldığı alanlarda diş protezine yönelmektedir. Sağlık açısından dişlerin ağızda eksiksiz bulunması önemlidir. Hastalar kendi diş ve ağız temizliğine nasıl özen gösteriyorsa protez dişlere de aynı dikkat gösterilmelidir. Her öğünden sonra temel diş temizliği yapılmalıdır. Diş hekiminin belirlediği aralıklarda kontrollerin yapılması gerekir.

Diş protezinin diğer dişler ve ağız yapısı ile uyumlu olması kişinin hayat kalitesi için önemlidir. Diş protezi çeşitleri ise şu şekilde açıklanabilir:

  • Sabit diş protezi: Hastanın kendi dişinden faydalanarak üretilmektedir. Uyumlu olmayan dişin üzerine düzenleme işlemlerinin ardından kişiye özel tasarlanan diş yapısı yerleştirilir. Dişin rengi ve tonuna diş hekimi ve hasta beraber karar verirler. Diğer protez çeşitlerinin aksine takıp çıkarma özelliği bulunmamaktadır. Tek veya çoklu olarak sabit diş protezi uygulanabilir. Zirkonyum ve lamine teknolojileri olmak üzere çok sayıda yöntem bulunur.

  • Hareketli diş protezi: Kişinin diş boşluklarını gidermek amacıyla başvurulan bir tedavi çeşididir. Sabit protez dişlerin aksine hasta tarafından takıp çıkarılma özelliğine sahiptir. Mevcut diş ve ağız dokusundan yardım alınarak her hastaya özel olarak tasarlanmaktadır. Total, parsiyel, geçici ve implant üstü protez olmak üzere dört farklı hareketli diş protezi bulunur.

Diş Protezi Fiyatları

Sabit ve hareketli diş protezi olmak üzere teknik anlamda gelişmiş bir diş hekimliği alanıdır. Diş protezi, her hastanın ihtiyacına uygun olarak tasarlanmaktadır. Kullanımı ve kişiye uygun yöntemi belirlemek için diş hekiminize danışmalısınız. Diş protezi fiyatları ve uygulama süreci hakkında ayrıntılı bilgi için İlke Cerrahi olarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi