Endodonti

Endodonti

Diş yapısının iç bölgesinde oluşan sinir ve dokuların hasar görmesi sonucu çeşitli hastalıklar meydana gelmektedir. Endodonti uzmanlığı kapsamında kanal tedavisi başta olmak üzere diş özünü tehdit eden çok sayıda rahatsızlığa yönelik tedaviler gerçekleştirilmektedir.

Diş ve diş köklerine ait sinirlerin tedavi edilmesi sırasında yapılan estetik iyileştirme amaçlı işlemler de yapılır. İleri seviyelerde görülen diş yapısındaki sorunlarda, endodontik cerrahi olarak adlandırılan yöntemlere başvurulur.

Endodonti Nedir?

Diş kökü sağlığını riske atan bozuklukların iyileştirilmesine yönelik uygulamalar endodonti uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Çürükler, kırılma ve çatlaklarda oluşan iltihaplanmalar gibi diş hastalıkları tedavi edilmektedir.

Beslenme açısından çiğneme işlevi gerçekleştirilirken sağlıklı diş yapısına sahip olmak gerekmektedir. Bunun yanında ağız ve dişler, sindirim sisteminin düzgün çalışmasında görev alır. Diş minesi olarak adlandırılan diş kökü etrafındaki yapının hasar görmemelidir. Son olarak diş eti rahatsızlıkları da endodontik sorunlara sebep olabilmektedir.

Endodonti

Endodonti Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Halk arasında kanal tedavisi olarak da bilinen ve sıklıkla uygulanan bir diş hekimliği uzmanlığıdır. İnsanlarda bulunan dişlerin korunması ve ömür boyu kullanılmasını amaçlanır. Kırılma, çürük, travma ve iltihaplanma olmak üzere çeşitli sebeplerden dolayı diş kökü zarar görmektedir. Endodonti tedavileri sonucunda diş sağlığını riske atan rahatsızlıklar en aza indirilir. Bununla beraber kişinin kendi dişleri uzun yıllar beslenme işlevlerini yerine getirebilmektedir. Estetik olarak da genç ve sağlıklı görünüm korunur.

Kanal tedavisi kapsamında ilk olarak diş kökü uyuşturulur. Lokal anestezi yöntemi kullanılır. Ardından çürük ve iltihaplanan yapılar özel aletlerle temizlenir. Estetik açıdan biçimsel olarak birtakım müdahaleler yapılır. Hastaların uzun yıllar boyunca kendi dişlerini kaliteli bir şekilde kullanması için önemlidir.

Endodonti (Kanal Tedavisi) ve Sonraki Süreç

Temel diş hekimliği eğitiminin ardından 3 yıl endodonti uzmanlığı gören hekimler tarafından tedaviler gerçekleştirilmektedir. İlk olarak hastanın ilk muayenesi sırasında var olan sorunları tespit edilir. Dental radyoloji yöntemleri sayesinde yaşanan rahatsızlığın ne olduğu ve boyutu anlaşılır. Uygun tedaviye karar verildikten sonra lokal anestezi altında işlemler yapılmaktadır. Kişiden kişiye değişen tedavi teknikleri endodonti uzmanı ve diş hekimi tarafından belirlenir.

Alanında uzman diş hekimleri ve son teknoloji klinik ortamı ile hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Ağız ve diş sağlığını tehdit eden endodonti hastalıkları, tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için İlke Cerrahi Tıp Merkezi olarak bizlerle iletişim sağlayabilirsiniz. 

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi