Çağımızda oldukça yaygın bir rahatsızlık olan hemoroid, anüs bölgesinde görülen büyük orandaki damar genişlemesi sonucu oluşmaktadır. Bu genişleme sebebi ile makat bölgesinde baskı ve ağrı hissi ortaya çıkmaktadır. İlke Cerrahi olarak Bağcılar hemoroid tedavisi alanında lazerle tedavi yöntemi sunmaktayız.

Halk arasında basur olarak da bilinen hemoroid, erken seviyedeyken doktora görünülmesi durumunda cerrahi operasyon gerekmeksizin tedavi edilebilir. Bağcılar’da hemoroid tedavisi lazer ile ağrısız, kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid çeşitleri ise görüldüğü bölgeye göre ikiye ayrılmaktadır. İç hemoroid, anüs ve bölgesinin içerisinde olan damar toplanmasına denir. Ağrı öncesinde kanama belirtisi en belirgin göstergesidir. Dış hemoroid durumunda, anüsün dış kısmında oluşur ve dışkının çıkması anında hissedilmektedir. Dışkılama boyunca ağrı ve kanama eş zamanlı olarak oluşmaktadır.

Hemoroid diğer adıyla basur belirtileri, dışkılama sırasında zorlanma ve beraberinde kanama görülmektedir. Damar toplanmasının oluşturduğu baskı gereği oturma pozisyonu sırasında şiddetli ağrılar yaşanmaktadır. Kaşınma, ödem oluşumu ve şişlik de belirtiler arasındadır. Hemoroidin belirtileri, zaman içerisinde şiddetlendiği bilindiği için dereceleri bulunmaktadır. Hemoroid derecelendirmesi şu şekildedir:

  • Birinci Derece Hemoroid: Kanama belirtisi en belirgin özelliğidir. Belirtiler sürekli olarak yaşanmaz. Zaman zaman gelip giden durumlar şeklinde ilerler.
  • İkinci Derece Hemoroid: Kanamanın yanında anüs bölgesinde kaşıntı belirtisi bulunur. Gün içerisindeki bazı hareketlerde zorlanma fark edilir.
  • Üçüncü Derece Hemoroid: Kaşıntı, kanama ve anal muayene sırasında ıslaklık gözlemlenir. Az da olsa ödem belirtisi de görülür. Ciddi bir müdahale gerektiği bir seviyededir.
  • Dördüncü Derece Hemoroid: Hastalığın en riskli durumudur ve ağrılarla birlikte şiddetlendiği gözlemlenir. Cerrahi operasyon gerektiren bir hemoroid durumudur.
Hemoroid Tedavisi

Hemoroid ve Tedavi Yöntemleri

Teşhis aşaması ise anal muayene ve bağırsağı da kontrol etmemizi sağlayan endoskopi işlemleri ile anlaşılmaktadır. İlke Cerrahi Tıp Merkezi Bağcılar’da hemoroid tedavisi kapsamında lazer uygulamaktadır. Hemoroidin ilk seviyelerinde basur kremi olarak da bilinen krem ve pomatlar verilir. Ardından ilaçlı tedavilere geçiş yapılır. Cerrahi tedaviler arasında ise skleroterapi ve bant ligasyonu gibi türleri mevcuttur. Cerrahi yöntemlerin sonrasında kanama ve ağrı görülebilmektedir.

Lazer yönteminde ise uyuşturulan bölgeye işlem yapılır. Şikâyet yaşanan bölgedeki damarların yakılması işlemidir. İyileşme süresi daha kısadır ve cerrahi yöntemin aksine ağrı ya da kanama görülme ihtimali daha düşüktür. Tedavi, birden fazla sayıdaki seanslarla devam etmektedir. Dördüncü derecedeki hemoroid türüne kadar lazer yöntem ile tedavi imkânı mümkündür.

Bağcılar Hemoroid Tedavisi ve Sıkça Sorulan Sorular

Hemoroid, sıklıkla genetik faktörler, uzun süreli kabız veya ishal durumu, terleme, fazla su tüketmemek ve aşırı kilolu olmak gibi sebeplere dayalı olarak görülür. Yaşlılığa bağlı sebepler, spor aktivitelerinden uzak durmak, uzun süre boyunca oturmak ve baharatlı beslenme gibi durumlar da hemoroid hastalığına yol açmaktadır. Ayrıca hamilelik dönemi içerisinde de görülür. Riskli gebelik yaşayan kişilerde ve hamilelik hormonlarının değişimine bağlı sebepler de etkilidir. Son olarak beslenme yeme – içme düzenindeki değişikliklere bağlı yaşanan kabızlık durumundan da etkilenmektedir.

Hemoroid hastalığının tekrar oluşma ihtimali oldukça yüksektir. Ameliyat veya tedavi tekniği, sürekli kabızlık yaşamaya devam etme ve yeme içme düzeninin iyileştirmemesi gibi etkenlere de bağlı olarak ilerlemektedir. Herkes tarafından çare aranan bir hastalık olan hemoroid için alternatif yöntemler olarak adlandırılan evde tedavi yolları da mevcuttur. Doktorunuza danışmadan herhangi bir yönteme başvurmamanızı öneriyoruz. Aksi takdirde, daha kısa sürede hastane ortamında çözülebilecek bir sorun zorlaştırılmaktadır.

Hemoroid ameliyatı sonrasında hasta, beslenme düzenine ve operasyon bölgesinin temizliğine özen göstermelidir. Tüm bu süreç ve Bağcılar’da hemoroid tedavisi hakkındaki sorularınız için Tıp Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi