İnsanların vücuduna çeşitli varyasyonlarda mikrop ve bakteri girişi söz konusudur. İdrar yolu da vücudun bakteri ve benzeri oluşumlardan en etkilenen kısımları arasında yer almaktadır. Böbrek, mesane ve idrar yoluna uzanan bir bölgeyi kapsamaktadır. İlke Cerrahi olarak Bağcılar idrar yolu enfeksiyonu tedavi yöntemleri ve alanında uzman ekibiyle hastalarımıza sağlık hizmeti vermekteyiz. Çoğunlukla başvuran hastaların enfeksiyon belirtilerini, alt idrar yolu bölgesinde yaşadıkları bilinmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Hastalarda idrar yolu ve ardından mesane bölgesinde görülen, enfeksiyon oluşturan bakteriler idrar yolu enfeksiyonuna sebep olur. İltihap oluşumu ender olarak böbreklere inmektedir. Küçük yaşlarda maruz kalınan virüsler ve diğer etkenler dolayısıyla çocuk ve bebeklerde daha sık rastlanır. Aynı zamanda kadınlar da idrar yolunda oluşabilecek iltihaplanma açısından risk grubunda yer alır.

İdrar yolu enfeksiyonu, ateş, kusma, karın ağrısı ve idrar yaparken yanma gibi belirtilerle kendini belli etmektedir. Hastalığın kontrol altına alınabilmesi açısından belirtileri takip etmek önemlidir. İleri seviyelere ulaştığı durumlarda kişilerde sindirim sistemi sorunlarına yol açabilmektedir. Vücutta oluşan iltihabın erken dönemde tespit edilmesi tedavinin gidişatı için önemlidir. Tıp Merkezi olarak Bağcılar idrar yolu enfeksiyonu tedavisi ve diğer tüm tedavilerde güncel gelişmeleri takip etmekteyiz. Aynı zamanda uzman doktor kadromuz ile en doğru test ve tarama yöntemlerini uygulamaktayız.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Kadınlarda erkeklere kıyasla idrar yolu enfeksiyonu daha sık görülmektedir. Kadınların idrar yolu yapısı tüp şeklindedir. Dolayısıyla mesaneye ulaşacak bakteriler, kadınlarda erkeklere göre daha hızlı bir sürede hedeflerine ulaşmaktadır. Bebekler ve çocuklarda da sıklıkla idrar yolu iltihaplanması görülür. Hastaların yaşadığı belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • İdrar yapma ihtiyacının artması
  • Ağrılı ve yanma şeklinde idrar yapmak
  • Ateş
  • Halsizlik, yorgunluk
  • Normalden koyu renkli ve kokulu idrar
  • Kusma, mide bulantısı
  • Yanlarda ve alt karın bölgesinde ağrı
  • İdrar yapma ihtiyacının oluşması ancak istenen oranda yapamamak idrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında yer almaktadır.

Bağcılar idrar yolu enfeksiyonu tedavisi alanında hizmet veren İlke Cerrahi, enfeksiyonun teşhis aşamasında çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Bunlardan birkaçı ise idrar tahlili, idrar kültürü, sistoskopi, böbrek – mesane ultrasonu ve bilgisayarlı tomografi yöntemleridir. Bu yöntemler ile idrar yolu enfeksiyonu teşhisi konabilir. İdrar tahlili olası kanama, bakteri ve iltihap durumunu saptamada yardımcı olur. İdrar kültürü ise enfeksiyona sebep olan bakterinin özelliklerini analiz eder ve sonucunda hastaya uygun tedavi planı oluşturulur.

Sistoskopi, böbrek ultasonu ve bilgisayarlı tomografi yöntemleri daha ileri seviyelerde başvurulan tarama ve görüntüleme çeşitleridir. İdrar yolunu ve mesaneyi görüntüleme ve eğer varsa taş, kitle oluşumunu tespit etmek amacıyla kullanılır. Hastada belirli aralıklarla tekrar eden bir idrar yolu enfeksiyonu varsa uzman doktor tarafından ileri düzey tekniklere başvurulmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Oluşur?

İdrar yolunda görülen iltihapların genel sebebi vücudumuzda oluşan veya dışarıdan giren çeşitli bakteriler olduğu bilinmektedir. Kadın ve erkeklerin idrar yolu yapısının anatomik olarak farklı olması sebebiyle kadınlarda daha çok rastlanır. Kadınlarda cinsel birliktelik sırasında kullandığı korunma yolları etkisiyle de idrar yolu enfeksiyonu görülür. Menopoz dönemindeki kadınlarda da idrar yolu enfeksiyonuna rastlamak mümkündür.

Deniz, havuz ve benzeri alanlar da iltihaplanmaya sebep olmaktadır. Kişisel temizlik ve bakıma dikkat etmemek, az miktarda su tüketimi ve kişide görülebilen diğer kronik hastalıklar da idrar yolu iltihaplarına yol açabilir. İlke Cerrahi Tıp Merkezi Bağcılar idrar yolu enfeksiyonu tedavisi için başvuran hastalarına kişiye uygun ve sağlık açısından onaylanan yöntemleri sunmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavi Yolları

Hastadaki enfeksiyon türüne ve yayılım durumuna bağlı olarak kullanılan ilaçlar değişim göstermektedir. Uzman doktor tarafından kişiye uygun ilaç ve eğer gerek görülürse antibiyotik tedavisine başlanır. Uygulanan tedavinin yanı sıra hastanın kişisel hijyenine özen göstermesi gerekir. Ayrıca günlük sıvı tüketiminin de arttırılması önerilir. Pamuklu ürünler giyilmeli ve biçimsel olarak dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Enfeksiyon gelişim açısından kadınların kullandığı pedlerin sıklıkla değiştirilmesi gerekmektedir. Son olarak cinsel ilişki sırasında tercih edilen korunma yöntemi, olası idrar yolu iltihaplanması riskine göre seçilmelidir.

İdrar yolu iltihaplanmasına yönelik kullanılan çok sayıda tarama ve tedavi yolları bulunmaktadır. İlke Cerrahi olarak Bağcılar idrar yolu enfeksiyonu tedavisi, pek çok hasta tarafından talep edilen bir alandır. Uzman doktorları, sağlık çalışanları ve son teknolojik araçları ile hizmet vermekteyiz. İdrar enfeksiyonu tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi ve sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi