fbpx
İmplant Nedir?

İmplant Nedir?

İmplantlar kayıp dişlerin yerini doldurmak için en güvenilir ve uzun vadeli seçeneklerin başında gelir. kırık veya çürümüş bir diş çekildiğinde veya herhangi bir kayıp yaşandığında, hem dişin kuron adı verilen görünür kısmı hem de kökü yok olur. İmplant doğal kemiğinize kaynayacak bir kökten ve köke sabitlenen dişten oluşur. İmplant tedavisiyle tek bir dişin eksikliği giderilebileceği gibi, yapılacak protez ve köprülere de destek olabilir.

İmplant uygulaması bazı istisnai durumlar haricinde herkese uygulanabilen başarılı bir tedavi şeklidir. İmplantın yerleştirilebileceği kalınlıkta, yükseklikte ve kalitede kemiği olan ve herkesin sağlık durum değerlendirilerek implant yapılabilir.

İmplant uygulaması günümüzde çok basit ve ağrısız bir uygulamadır. Önce lokal anestezi ile bölge uyuşturulur, implant yerleştirilecek kemikte bir yuva hazırlanır ve implant yerleştirilir. İmplant yerleştirildikten sonra, iyileşme döneminde implant üzerinde kalacak olan vidalar yerleştirilir ve iyileşme dönemi beklenir. Bu süre operasyonun türü, bölgesi, hastanın yaşı ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. Sonrasında ölçü alınır ve planlanan protez yapılır.

Operasyondan sonraki ilk birkaç gün sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Daha çok yumuşak ve besleyici gıdalar tüketmelisiniz. Yara yerindeki iyileşme tamamlandıktan sonra yeme-içme konusunda herhangi bir kısıtlama kalmamaktadır.