İmplant Tedavisi

Dişlerde görülen boşluklar, kişilerde işlevsel ve estetik anlamda problemlere yol açmaktadır. Zaman içerisinde ve beslenme düzeni gibi koşullara bağlı olarak diş yapısında boşluklar oluşabilir. İlke Cerrahi olarak Bağcılar implant tedavisi hizmetimize diş sağlığı konusunda eksiklik yaşayan kişiler başvurmaktadır.

İmplant yapısı, titanyum vida, protez dayanağı ve protez şeklinde isimlendirilen üç ayrı parçadan meydana gelir. Titanyum malzemesinden yapılan tarafı çene kemiği kısmına gelecektir. Diş kökü görevi gören kısma yeni diş yapısını destekleyici nitelikte bir parça yerleştirilir.

İmplant Tedavisi ve Uygulama Sebepleri

Tekli veya çoklu olarak yaşanan diş kayıplarında uzman diş hekiminin yapacağı cerrahi tedavi ile iyileşme görülür. İmplant tedavisi, diğer diş tedavilerinde görülen protez veya köprü uygulamalarından farklı olarak daha kalıcı bir yöntemdir. Titanyum malzemesinin çeneye tam oturtulması sayesinde kemik hasarı, kayma gibi sorunlar yaşanmaz. Bu sebeple implant tedavisi hastalar tarafından başvurulan cerrahi bir yöntemdir. Bağcılar implant tedavisi hizmetimiz hastalar tarafından başka sebeplerden dolayı da tercih edilmektedir. Bu sebepler şu şekilde sıralanabilir;

  • Eksik diş sayısı bir adet veya daha fazla ise implant tedavisi gereklidir.
  • Çene kemiği yapısı gelişimini tamamlanması ve implantın yerleşmesine uygun bir yapıda olması önemlidir.
  • Protez diş kullanmakta zorlanan ve tercih etmeyen kişiler implant tedavisinden yararlanabilir.
  • Günlük hayatında diş eksikliğinden dolayı konuşma güçlüğü yaşayan kişiler de implant tedavisinden yararlanabilir.

İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İlk olarak diş hekimi tarafından temel ağız sağlığına yönelik muayene gerçekleştirilir. Ardından diş eksikliği görülmesi halinde implant tedavisine yönelik ölçümler yapılır. Çene kemiği ve yapısının analizi için görüntüleme teknikleri kullanılır. Sonucunda ise implantın çene kemiği içerisinde yerleştirilecek noktalarına karar verilir.

Genellikle titanyum malzemesi kullanılarak implant üretilmektedir. Lokal anestezi uygulanarak, operasyon bölgesi uyuşturulur. Böylelikle yapılan işlemler sırasında hasta, acı ve ağrı hissetmemektedir. İlke Cerrahi Bağcılar implant tedavisi, son teknolojik ürünler ve sağlık koşullarına uygun operasyon alanları sayesinde ağrı olmadan gerçekleştirilmektedir. Tek bir dişe veya bütün dişlere yönelik çoklu implant uygulaması yapılabilmektedir. Protez veya köprü uygulamalarına kıyasla işlem sonrasında daha az zarara uğramaktadır.

İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Tedavi süresi, cerrah tarafından yerleştirilecek implant sayısına göre değişiklik gösterebilir. İmplant parçası başına yaklaşık 10 dakika sürmesi beklenir. İmplant sayısına bağlı olarak işlem süresi uzamaktadır. İmplant tedavisi sonrasında diş hekiminizin verdiği ilaç ve antibiyotikleri kullanmalısınız. İşlem bölgesinde beklenmeyen bir şişme ya da morarma görüldüğü zaman doktorunuza danışınız.

Dikiş alımına kimi operasyonlarda gerek duyulmamaktadır. Kendi kendine erimediği durumlarda dikişlerin aldırılması gerekmektedir. Bağcılar implant tedavisi hizmetimiz farklı alanlardaki uzmanların işbirliğiyle gerçekleşir. İşlem sonrasında oluşabilecek birkaç yan etki bulunmaktadır. Şu şekilde sıralanabilir;

  • Yüz bölgesi ve diş etleri üzerinde şişme,
  • Diş etleri üzerinde görülen morarmalar,
  • İşlem bölgesinde ağrı,
  • İşlem bölgesinde az miktarda kanama da implant tedavisi yan etkileri arasında yer almaktadır.

Bağcılar İmplant Tedavisi ve Bakım Süreci

İmplant tedavisi sonrasında iyileşme dönemi belirli etkenlere göre değişim göstermektedir. Hastanın yaşı, sağlık durumu, uygulanan işlem türü ve kapsamına göre iyileşme süresi olumlu veya olumsuz etkilenmektedir. İmplant bakımı için hastaların birkaç noktaya dikkat etmesi gerekmektedir. Beslenme alışkanlıkları ve ağız- diş bakımına dikkat edilmelidir. Düzenli olarak yapılan diş temizliğinin dışında ağız bakım suları, özel üretilmiş fırça ve iplerin kullanımı önemlidir. İmplantın uzun ömürlü kullanılabilmesi adına dikkat edilmelidir.

Günlük beslenme düzeni içerisinde belirli noktalara özen gösterilmelidir. Çok soğuk veya sıcak ürünler tüketmekten kaçınılmalıdır. Aynı sebepten dolayı, sert ve baskı uygulayan besinlerden uzak durulmalıdır. Diş hekiminin belirttiği birkaç hafta boyunca bu şekilde beslenilmelidir. Diş estetiği ve diğer fonksiyonel sorunlar sebebiyle pek çok kişi diş eksikliğinden yakınmaktadır. İlke Cerrahi bünyesindeki uzman diş hekimlerimizle Bağcılar implant tedavisi hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi