ortodonti

Ortodonti

Ağız ve diş sağlığı pek çok açılardan bozulmalara uğramaktadır. Dişlerin ağızdaki duruşlarında görülen estetik bozukluklarını tedavileri içeren diş hekimliği uzmanlığı ortodonti olarak adlandırılır. Hastanın sorunları kaydedilerek tedavi planı çizilir.

Görüntüleme teknikleri ve ağız içi ölçüsü alımı, ortodontik tedavilerin önemli bir adımıdır. Diş teli tedavisi, son dönemde hastalar tarafından sıklıkla talep alan bir yöntemdir.

Ortodonti Nedir?

Dişlerdeki bozulma ve çarpıklıkları iyileştirme amacıyla gerçekleştirilen tedaviler bütünüdür. Dişlerin arkalarına aparey kullanımı, tel ve çene simetrisini oluşturmak için lastik kullanımı gibi çeşitli adımları bulunmaktadır. Diş hekimi ve ortodonti uzmanının işbirliğinde sürdürülen tedavi süreci, kişiden kişiye değişen bir zaman dilimini içermektedir. Kişinin ağız ve diş sağlığı açısından alanında uzman diş hekimleri tarafından tedavi gerçekleştirilmelidir. Sağlık koşullarına uygun klinik ortamı içerisinde işlemler yapılır.

Ortodonti Tedavisi Neleri Kapsar?

Temelde estetik kaygılar sonucunda ortodonti tedavilerine başvurulur. Ayrıca işlevsel sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Dişlerdeki boşluklar ve çarpıklığı iyileştirmek amaçlanır. Düzenli olarak diş hekimi muayenesi gerekmektedir. Gerçekleştirilen kontroller içerisinde tedavinin gidişatına göre ek cihazlar kullanılmaktadır.

Ortodontik tedaviler kapsamında uygulanan işlemler ise şunlardır:

  1. Metal diş teli tedavisi

  2. Şeffaf diş teli tedavisi

  3. Lingual diş teli tedavisi

  4. Şeffaf diş plağı tedavisi

Ortodonti

Ortodonti Tedavisi ve Sonraki Süreç

Uzman diş hekimi tarafından gerçekleştirilen ortodonti tedavisi süreci dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Tedavi sonrasındaki ağız ve diş sağlığı için önemlidir. Diş telinin hasar görmemesi için sert ürünler tüketilmemelidir.

Yiyecek ve içecek tüketiminin ardından özel olarak tasarlanan diş fırçaları ile ağız temizliği sağlanmalıdır. Diş lekelenmesi ve çürük oluşumunu engellemektedir. Şeffaf apareylerin düzenli olarak uygulanması gerekir. Son olarak belirtilen aralıklarla diş hekimi muayeneleri aksatılmamalıdır. Var olan ortodontik sorunların iyileşmesi için düzenli olarak kontrol sağlanmalıdır.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi