PCR testi, son dönemlerde Covid-19 hastalığını tespit etmeye yönelik kullanılmaktadır. Ancak daha pek çok virüs ve hastalığın teşhis aşamasında da kullanıldığı bilinmektedir. Belirli bir hastalığa karşı, vücutta oluşan virüs tespiti amacıyla PCR testi yapılabilir. İlke Cerrahi PCR testi, güvenilir ve hızlı sonuç vermesi ile özellikle salgın döneminde pek çok insan tarafından başvurulan bir uygulamadır.

Koronavirüs belirtisi gösteren kişilerin yanı sıra asemptomatik, herhangi bir belirti göstermeyen kişileri tespit etmek açısından önemlidir. Test sonucunda izolasyon ve tedavi sürecinin bir an önce başlaması, salgın süreci açısından önem taşımaktadır. İlke Cerrahi PCR testi süreci, virüsün yayılım hızını belirlemede kritik olduğu için Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği koşullar altında yürütülmektedir.

PCR Testi Nedir?

PCR testi, hücrelerde bulunan DNA içindeki özgün bir alanı çoğaltıp sonucunda virüse ait genetik bir örneğin varlığının tespiti sürecidir. Test sonucunda, virüse ait bir RNA örneği bulunup bulunmaması koronavirüs tespiti açısından belirleyicidir. Koronavirüs ve daha birçok solunum yolu virüslerinin tespiti açısından uygulanan PCR testi, geniş kapsamlı bir test uygulamasıdır. PCR testleri sayesinde ileri düzeye ulaşmadan, hızlı müdahale imkânı elde edilmektedir.

PCR Testi

PCR Testi Nasıl Uygulanır?

Koronavirüs tespit sürecinde hastanın burun delikleri yoluyla boğazına doğru ilerleyen ucu pamuklu çubuk aracılığıyla hastadan örnek alınır. Ardından uygun sıcaklık derecesine sahip solüsyon içerisine yerleştirilir. Alınan test örneğinde bulunan RNA, belirli bir sayıda çoğaltılarak virüs saptama işlemi gerçekleştirilir. Testlerin doğruluk payı oldukça yüksektir. Yetkin sağlık çalışanları ve hekimler tarafından yapıldığı sürece koronavirüs ve diğer solunum yolu hastalıkları güvenilir bir şekilde tespit edilmektedir. İlke Cerrahi PCR testi uygulaması ve sonuç alma aşamalarını, uzman hekimleri ve teknik olarak gelişmiş laboratuvar sistemleri sayesinde güvenilir bir şekilde yürütmektedir..

Koronavirüs Belirtileri

Kişide koronavirüs belirtilerinin görülmesi durumunda, PCR testi uygulanması ihmal edilmemelidir.

  • Hafif, orta ve ciddi düzeylere ayrılan belirtiler bulunmaktadır. En belirgin ve hafif düzeyde sayılan belirtiler arasında ateş, öksürük, halsizlik ve tat – koku azalması görülmektedir.
  • Ender görülen belirtiler ise baş, boğaz ağrısı, vücudun genelinde görülen ağrılar, ishal, gözler ve ciltte kızarıklık durumları sayılabilir.
  • Ciddi ve hayati önem taşıyan belirtiler arasında ise solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, hafızada bulanıklık, konuşma ve hareketlerde işlev kaybı sayılabilir. Bu belirtilerin herhangi birinin görülmesi durumunda doktorunuza başvurunuz.

Koronavirüs Bulaşma Yolları

Koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerde hastalığın teması yoluyla bulaştığı görülür. Damlacıklar halindeki virüs, hapşırma ve öksürük yollarıyla karşıdaki kişiye bulaşmaktadır. Yüzeylerdeki damlacıkları eller aracılığıyla ağız, yüz ve buruna teması sonucu da koronavirüs bulaşır. İlke Cerrahi PCR testi uygulaması ile kliniğimizde temaslı kişilerin taşıdığı virüs saptaması yapılmaktadır.

Semptom göstermeyen kişilerin de bulaştırdığı bilinse de test sonucu pozitif olan hasta kişilerle aynı ortamda bulunmak, virüsün bulaşma yolları arasındadır. Genel anlamda koronavirüsün, dışarıdaki ortamlarda uzun süre yaşayamadığı bilinmektedir. Kapalı alanların sıcaklığı, yüzey cinsi gibi etkenler virüsün canlı kalma süresini belirler.

İlke Cerrahi PCR Testi Süreci

PCR testinin çeşitli avantajları bulunmaktadır. Koronavirüse taşıyan veya belirti göstermeyip virüsün bulaştığı kişiler kısa süre içerisinde tespit edilmektedir. Pozitif test sonucu olan kişilerin izolasyon ve tedavi süreçleri başlatılarak salgının önüne geçilmektedir. Testlerin güvenilirliği açısından pek çok kurum tarafından PCR testi onaylanmıştır. PCR testinin ağrısız ve hızlı uygulanması, olumlu özellikleri arasındadır.  PCR testinin hedef kitlesinde öncelikli olarak virüs belirtilerini gösteren kişiler yer almaktadır. Ardından belirti göstermeyip temaslı olduğu bilinen kişilere de uygulanır. Test uygulamasının yanında kişinin sağlık durumuna göre ek olarak solunum sistemine yönelik testler istenebilir.

PCR testi sonuçlanma süresi, genellikle yapıldığı gün içerisinde sonuçlanır. Test edilecek laboratuvar sistemlerine bağlı olarak da değişmektedir. Salgın sürecinin yönetimi ve kişinin sağlığını koruması açısından ihtiyaç duyulması halinde test olunması önerilmektedir. İlke Cerrahi PCR testi uygulaması ve süreci hakkında ayrıntılı bilgi için iletişime geçebilirsiniz

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi