Pedodonti

Pedodonti

Çocuklarda hem süt dişleri hem de yeni çıkan dişlerin aynı anda bulunduğu dönemdeki gerekli tedavileri içeren uzmanlık alanı pedodonti olarak adlandırılmaktadır. Bebeklerin altı aylıktan 3 yaşına kadar geçen sürede ağız içerisinde süt dişleri çıkmaktadır. Yeni dişlerin yapısal özelliklerinden kaynaklanan daha çabuk çürüme ve şekil bozukluklarına rastlanır.

6 yaşından 13 yaşına kadar geçene dönemde ise yeni dişler çıkmaktadır. Bu iki ayrı diş yapısının bulunduğu dönemde ağız ve diş sağlığını tehdit eden bozukluklar görülür. Pedodonti uzmanlığı içerisinde çocukların ağız, diş ve çene yapısını korumaya yönelik tedaviler içermektedir.

Pedodonti Nedir?

Çocuk diş hekimliği olarak da bilinen ve süt dişlerini korumaya yönelik tedaviler uygulayan bir bilim dalıdır. Çocuklarda toplamda 20 adet olan süt dişleri, yeni ve kalıcı dişler çıkana kadar ağız yapısını korumaktadır. Aynı zamanda konuşma ve yemek yeme işlevlerini sürdürme anlamında pedodonti, önemli bir diş hekimliği alanıdır.

Süt dişleri, çocukların sağlıklı bir büyüme süreci boyunca önemlidir. Kalıcı dişlerin yerlerini korumak anlamında süt dişlerinin tedavisi sağlanmalıdır.

Pedodonti

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) ve Tedavileri

Çürümeyi önleme amaçlı koruyucu uygulamalar ağız, diş ve çene sağlığını koruma amaçlı uygulamalar pedodonti çocuk diş hekimliği dahilinde gerçekleşmektedir.

  • Süt dişleri ve diğer geçici dişlerin dolgu tedavileri

  • Çocuklarda uygulanan protez uygulaması

  • Ağız ve diş yapısını destekleyip, düzenleyen ortodontik tedaviler

  • Kaza ve travmalar sonucunda gereken tedaviler

  • Çürüklere yönelik koruyucu ve tedavi amaçlı uygulamalar

Çocuk diş hekimliği alanı olan pedodonti ve uygulanan tedavi yöntemleri hakkında sorularınız için İlke Cerrahi ile iletişime geçebilirsiniz. 

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi