Periodontoloji

Periodontoloji

Diş eti yapısı ve diş eti hastalıkları ile ilgilenen diş hekimliği uzmanlığına periodontoloji olarak adlandırılır. Diş yapısı korumak kadar ağız ve diş eti sağlığına yönelik tedaviler gerçekleştirilmektedir.

Pek çok insan tarafından geç anlaşılan diş eti hastalıkları ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Daha rahat bir beslenme süreci ve estetik görünüme sağladığı çeşitli katkıları bulunur. Bu nedenle düzenli olarak diş hekimi muayenesi yapılmalıdır. Olası diş eti problemlerinin erken dönemde önüne geçmek adına önemlidir.

Periodontoloji Nedir?

Diş eti ve diğer diş dokularını etkileyen rahatsızlıkların teşhisini yapan uzmanlık alanıdır. Periodontoloji uzmanlığı çerçevesinde ağız ve diş eti sağlığını tehdit eden sorunlara yönelik tedaviler yapılmaktadır. Diş eti üzerinde oluşan sorunlar zaman içerisinde ağız, diş yapısına ve diğer alanlara da yansımaktadır. İleri seviyede görülen diş eti iltilapları, tedavi edilmediği zaman diş boşlukları oluşmasına sebep olur.

Sağlıklı bir diş eti, pürüzlü yapıda, pembe renkte ve diş ile arasında belirgin bir çizgiye sahiptir. Ancak sorunlu diş eti olan kişilerde, şişlik ve fırçalama sonrası kanamaya rastlanabilir. Eğer erken dönemde diş hekimi tarafından müdahale edilmezse diş kaybına kadar gittiği bilinmektedir.

Periodontoloji

Diş Eti Hastalıkları ve Belirtileri

Diş ve ağız yapısında bulunan yumuşak dokudaki iltihaplanmaya erken dönemde müdahale edilmezse diş yapısını da olumsuz anlamda etkiler. Çeşitli etkenler sonucu ağızda oluşan bakteri ve bozukluklar bazı belirtiler sonucunda anlaşılmaktadır. Periodontoloji uzmanı tarafından yapılan önleyici tedavilerin yanında hastanın da diş ve diş eti sağlığını korumaya yönelik alması gereken tedbirler bulunur.

Ağız ve diş temizliği sayesinde ağızda bulunan bakterilerin önüne geçilebilir. Hastalarda görülen diş eti rahatsızlıklarının belirtileri ise şunlardır:

  1. Diş fırçalama sonrasında kanama

  2. Diş eti üzerinde şişlik ve kızarıklık

  3. Diş yüzeyinde hassasiyet

  4. Diş eti çekilmesi

  5. İltihaplanma

  6. Ağız kokusu

  7. Diş kökünün sallanması

Periodontoloji ve Tedavi Yöntemleri

Diş eti hastalıkları tedavisinde öncelikle var olan sorunun teşhis edilir. Ardından uzman diş hekimi tarafından yapılan muayene sonucunda kişiye özel tedavi planı oluşturulur. Periodontoloji tedavisinde diş ve ağız temizliğinin doğru bir şekilde yapılması en önemli adımlardandır.

Hastaya ayrıntılı olarak nasıl diş eti sağlığını koruyacağı aktarılmalıdır. Ek olarak klinik ortamında yapılan profesyonel cihazların kullanıldığı temizlik de önemlidir. Hastalığın boyutu ve kişinin ihtiyacına göre özel ekipmanlarla işlemler yapılır.

Diş hekiminin ihtiyaç duyması halinde antibiyotik tedavisine başvurulur. Tavsiye edilen ağız gargarası gibi ürünler düzenli olarak kullanılmalıdır. Son olarak ileri seviyede izlenen durumlarda cerrahi yöntemlerden yararlanılmaktadır. Periodontoloji uzmanlığı ve tedavi yöntemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi