rinoplasti burun estetiği

Vücudumuzda solunum görevi gören burun, birçok insanın hoşnut olmağı uzuvları arasında yer almaktadır. İnsanların nefes alıp verirken zorlanması ya da görümünden memnun olmaması birçok kişiyi burun estetiğine yönlendirmektedir. Burun ameliyatının kim tarafından yapıldığı ameliyatın nerede yapıldığı kadar önem taşıyor. Özellikle bağcılar bölgesi burun ameliyatı için tercih edilmektedir. İnsanların Bağcılar rinoplasti ameliyatı tercih etme nedenleri arasında İlke Cerrahi Tıp Merkezinin sunmuş olduğu ayrıcalıklar yer alıyor. İlke Cerrahi Tıp Merkezi Bağcılar’da rinoplasti ameliyatı için alanında uzman hekimlere ve güçlü teknik alt yapıya sahiptir

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği kişinin yüz yapısına oturacak ve nefes alma işlevinin yararına sonuç vermeyi vadeden cerrahi bir operasyondur. Kemerli burun, burun ucu düşüklüğü ve burun delikleri asimetrisi gibi sıkıntılar yaşayan kişilere de uygulanır. İşlem boyunca kişinin temel solunum işlevlerinin zarar görmemesi esas alınır. Hastanın karakteristik yüz ifadesi doğrultusunda görsel olarak en iyi sonuca ulaşılması hedeflenir. İlke Cerrahi Tıp Merkezi gerçekleştirdiği sayısız burun ameliyatı operasyonu ile Bağcılar rinoplasti ameliyatı için talep alan bir bölge haline gelmiştir. İlke Cerrahi Tıp Merkezi, hasta memnuniyetini ön planda tutarak birçok başarılı burun estetiği ameliyatına ev sahipliği yapmaktadır.

Rinoplasti

Bağcılar Rinoplasti Ameliyatı ve Süreci

Bağcılarda gerçekleştirdiğimiz rinoplasti ameliyatı 16 yaşından küçük hastalarımızda eğer solunum rahatsızlığı yoksa rinoplasti ameliyatı gerçekleştirilmez. 16 – 18 yaş grubu için ebeveynleri ile başvurdukları sürece rinoplasti ameliyatı uygulanabilir. Genel anestezi ile yürütülen rinoplasti ameliyatı, kullanılan yönteme göre 1 – 4 saat aralığında sürmektedir.

Rinoplasti burun estetiği talebiyle gelen kişilere, öncelikle alanında uzman hekim tarafından fiziki muayene gerçekleştirilir. Ameliyatın istenilen şekilde ilerlemesi için muayene esnasında sağlık bilgileri hekime anlatılır. Tetkik sonuçları ve hastanın kişisel beklentisi doğrultusunda, cerrahi ekibimiz ameliyatta kullanılacak tekniği belirler. İki farklı cerrahi yöntem bulunur:

  • Kapalı Rinoplasti: Burun delikleri yoluyla işlem yapılacak bölgelere ulaşılır. Burun kemeri sıkıntısı yaşayanlar ve burun ameliyatı geçmişi olmayan kişilere önerilir. Zaman yönünden daha kısa sürmesi ve az ödem oluşmasından dolayı daha avantajlıdır.
  • Açık Rinoplasti: Burun ucunu ve sırtını direkt gözlem ve müdahale imkânı sağlayacak bir kesi yapılır. Ülkemizde yaşayan çoğu insanda olan burun ucu eğriliği sebebiyle, ameliyatlarda açık rinoplasti tekniği uygulanır.

Bu teknik sayesinde, gerekli bölgelerin ameliyat sonrası bozulma risklerini minimum düzeye indirilmektedir. Uygun malzemeler ile kapatılan bölgede, 1,5 – 2 ay süre içerisinde iyileşme görülür.

Rinoplasti Ameliyatı ve Cerrahi Teknikleri

  • Redüksiyon Rinoplasti: Burnun sırt bölgesindeki kıkırdak yapının, belirli araçlarla çıkarılma işlemine denir. İlerleyen süreçte operasyon sonrası herhangi bir problem yaşamamak adına burun kemiklerini ve kıkırdak bölgesini istenen forma ulaştırmak gerekmektedir.
  • Koruyucu Rinoplasti: Burun kemerinin yapısını bozmadan, ‘push down’ ve ‘let down’ adı verilen yöntemlerle burun yapısı içinde yer değişimi yapılır. Eski bir teknik olup günümüzdeki bilimsel gelişmeler sayesinde tekrar kullanılmaya başlamıştır. Belirli hastalara ve burun estetiği geçmişi bulunmayan kişilere uygulanır.
  • Ultrasonik Rinoplasti: Kemik yapısı üzerinde birtakım şekil değişiklikleri oluşturulur. Doku hasarlarının önüne geçmek ve daha hızlı toparlanma görülmesi sebebiyle tercih edilir.
  • Tiprinoplasti: İstisnai durumlar dışında, açık rinoplasti yöntemi tercih edilen ameliyat türleridir. Asimetriler, burun deliği küçültülmesi ve burun uçlarına müdahaleleri kapsayan şekil bozuklarına yönelik cerrahi bir tekniktir.

Rinoplasti Ameliyatı ve İyileşme Süreci

Rinoplasti operasyonu sonrası, buruna darbe almaktan kaçınılmalı, sigara kullanımına ve beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Tahmini iyileşme süresi, taburcu olduktan sonra 6 ay ile 1 yıl içerisindedir. Doktorunuz tarafından belirtilen zaman dilimi ve kişiye uygulanan ameliyat tekniğine bağlı olarak burun istenen forma ulaşır. Cerrahi uzmanlardan oluşan kadromuz ile İlke Cerrahi Tıp Merkezi Bağcılar’da rinoplasti ameliyatı ve genel süreci hakkında ayrıntılı bilgi ve sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi