göz kapağı estetiği

Bir diğer adı da blefaroplasti olan göz kapağı estetiği alt göz kapağı ve üst göz kapağına uygulanan, sarkan deriyi, fazla kas dokusunu çıkarmak ve göz çevresindeki dokuları sıkılaştırmak için plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir.

Yaşlanmanın etkisiyle ve yerçekiminin etkileri nedeniyle cilt sarkması doğal olarak oluşur. Bu süreçle birlikte göz kapağı yağ torbaları, ciltte sarkma, renk değişikliği, çatlaklar, kırışıklıklar gibi belirtiler ortaya çıkar. Güneş ışığına maruz kalma, hava kirliliği, düzensiz uyku, sigara ve aşırı alkol kullanımı gibi faktörler cildin yaşlanma sürecini hızlandıracaktır.

Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yalnızca derinin alındığı durumlarda lokal anestezi altından işlem yapılabileceği gibi kaş ameliyatı ile birleştirildiği durumunda ise genel anestezi gerekebilir. İşlem steril koşullarda yapılır ve her iki üst göz kapağı da ortalama 45 dakika sürer. Kaş kaldırma ile birlikte yapılan göz kapağı estetiği ise genel anestezi altında yaklaşık 1.5 saat sürer.

Göz Kapağı Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Göz kapağı estetiği 35 yaş üstü kişiler tarafından daha çok yaptırılmaktadır. Bunun nedeni göz kapaklarında yaşlanma belirtileri genellikle bu yaşlardan sonra ortaya çıkmaya başlar. Ancak medikal olarak ihtiyaç duyan herkes bu estetiği her yaşta yapabilir. Estetik, göz kapaklarındaki yaşlanmayı tamamen durdurmaz fakat 7-8 yıl boyunca etkisi kalır. Operasyon sonrası kişinin yüzündeki yorgun ifade yerini canlı ve dingin bir görünüme bürünür.

göz kapağı estetiği

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı düşüklüğü olan kişilere yapılan üst göz kapağı estetiği, göz kapağındaki fazla deri ve kas dokularının alınması işlemi olarak tanımlanır. İşlem sırasında açılan kesinin sonradan görülmemesi kesi göz kapağının katlanma çizgisinden yapılır. Alın ve kaş kaldırma operasyonları ile birlikte yapıldığında daha başarılı estetik sonuçlar verir.

Göz Kapağı Estetiği İle Hangi Sorunlar Giderilir?

Göz kapaklarının doğal görünüşünü bozan bir kıvrım oluşturan ve görmeyi zorlaştıran sarkık ve gevşemiş cilt, göz kapaklarında meydana gelen yağ birikintileri, göz altı torbaları, İrisin altındaki beyazlığı ortaya çıkaran alt göz kapakları düşüklüğü kısacası alt ve üst göz kapağındaki; sarkmalar, cilt fazlalığı ve torbalanmalar gibi şekil bozuklukları göz kapağı estetiğine neden olan başlıca sebeplerdir.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı

Genç yaşlarda elmacık kemiklerin üst kısmında bulunan yağ tabakaları, yaşlanma süreciyle birlikte yerçekiminin de etkisiyle aşağı doğru kayar. Bu da alt göz kapaklarında sarkma ve ağız çevresinde derin bir gülümseme çizgisi şeklinde yaşlanma belirtilerine neden olur.

Yağ yastıkçığı için yapılan estetik işlem yastıkçıkların yerine asılması endoskopik olarak yapılır. Bu işlem alt göz kapağına herhangi bir operasyon yapılmadan önce yapılır. Yağ yastıkçığı yerine asıldıktan sonra alt göz kapağı ameliyatı gerekli olmayabilir. Alt göz kapağını torbalanma ve sarkma var mı diye yeniden değerlendirilir. Bu bulgular kaybolmadıysa alt göz kapağı ameliyatı yapılır.

göz kapağı estetiği

Göz Kapağı Düşüklüğü

Pitozis olarak da bilinen göz kapağı düşüklüğü, göz kapağının gözün bir kısmını örtmek için gereken yükseklikten daha aşağıda olmasıdır. Tek gözde ya da her iki gözdede olabilir ve her yaşta görülebilir fakatyaşın ilerlemesiyle birlikte görülme sıklığı artar.

Göz Kapağı Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Özellikle tek taraflı ise, fotoğraflarda gördüğümüz asimetri ile ya da aynaya baktığımızda göz kapağı düşüklüğünü sıklıkla hissederiz. Göz kapaklarının düşük olduğu taraf daha kısık, diğer taraf daha büyük görünecektir.

Göz Kapağı Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

Üst göz kapağındaki deri fazlalığı, cilt altındaki kas ve bağ dokusu zayıflığı, öne doğru fıtık veya yağ dokusunun çökmesi, gözyaşı bezinin sarkması; Alt göz kapaklarının gevşemesine bağlı sarkmalar, yağ torbaları, cilt fazlalığı, göz kapakları ve yanaklar arasındaki sarkmalar ve alt göz kapaklarının zayıf bağları göz kapağı estetiği ile giderilebilir.

göz kapağı estetiği

Göz Kapağı Estetiği Sonrası

Göz kapağı estetiği yapıldığı gün hastaneden ayrılmanız mümkündür. Dikiş atılarak yapılan ameliyattan sonra dikişlere çok ince bant yapıştırılır ve gözler açık tutulur. İlk başta dikiş izi görünse de iz birkaç ay içinde kaybolacaktır. Alt göz kapağı estetiği ile kombine edilen üst göz kapağı ameliyatı, daha genç, canlı ve güzel bir yüz görünümü sağlar. Dört göz kapağı ameliyatı genel anestezi gerektirir. Ameliyat yaklaşık 1.5 saat sürer ve ameliyat bitiminde gözler açılır ve kapaklar ince bantlarla sarılır. Alt göz kapağı kirpiklerin hemen altından kesildiği için dikiş izi olmaz. Ortalama 4-5 gün sonra iyileşmeye bağlı olarak dikişler alınır.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi