yüz germe

Her ne kadar estetik nedenlerle yapılan tıbbi bir işlem olarak görülse de zaman zaman tıbbi bir gereklilik olarak da karşımıza çıkmaktadır. Genellikle estetik nedenlerden dolayı yapılan yüz germe operasyonlarını günümüzde yalnızca kadınların tercih ettiğinden söz edilmez. Günümüzde erkekler arasında da oldukça popüler olan yüz gerdirme estetiği, daha çok belli bir yaştan sonra meydana sarkmış yüz derisinin eski haline getirilmesi için tercih edilmektedir.

Yüz gerdirme operasyonları için yaş kısıtlamalarından bahsetmek tamamen mümkün değildir. Çünkü tek ihtiyaç olan yüzlerindeki yaşlanmayı hissetmek ve yüzün dinamikliğini kaybettiğinin anlaşılması yeterlidir. Obezite cerrahinin günümüzde çok popüler hale gelmesinden sonra hastalar çok kilo kaybederler ve bundan dolayı ciltte sarkıklıklar meydana gelir. Bu durum sonucunda hastalar rahatsızlık duyar ve yüz germe tekniklerini tercih ederler.

Yüz Gerdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz gerdirme estetiği ile cildin kaybettiği genç görünüm geri kazanılabilir. Yüz germe ameliyatı; boyun gerdirme, orta yüz ve klasik yüz germe ameliyatları ile kombine edilebilir. Bu ameliyatlar hastanın daha canlı, genç ve güzel bir yüze sahip olmasını sağlar. Buna ek olarak dolgu maddelerinin enjeksiyonu ve peeling uygulanarak ince kırışıklıklar giderilebilir.

Ortalama 2-2.5 saat süren ve genel anestezi altında yapılan ameliyattan sonra hastalar aynı gün taburcu edilebilmektedir. Fakat kombine operasyonları yapılan hastalar hastanede bir gün müşahede altında tutulabilir. Yüz gerdirme estetiği, yüz ve boyundaki gevşek deriyi ve varsa çene altındaki yağlanmayı gideren bir yöntemdir. Bu ameliyatla cilt altı doku desteklenir. Cilt elastikiyetini kaybettiği durumlarda bu işlem daha iyi sonuç verir.

Etkisi Ne Kadar Sürer

Yüz germe ameliyatı sonrası yeni yüz şekli uzun yıllar korunabilir. Ortalama 10 yıl bozulmadan korunabilirken, çeşitli faktörlere bağlı olarak uzun yıllar genç ve doğal halini koruyabilir. Yüz gerdirme kişilerin daha fazla güven kazanmaları ve kendilerini sevmeleri için oldukça faydalıdır. Bu, genç yaşına rağmen kırışık ve sarkık olan bir kişinin özgüvenini yeniden kazanmanın bir yolu olabilir.

yüz germe

Yüz Germe Ameliyatının Çeşitleri

  • Orta Yüz (Yanak) Germe (Midface Lift) Ameliyatı: Gözaltın yanak bölgesindeki sarkan dokuların yukarı doğru taşınmasıdır. Bu ancak gözaltından yapılan bir kesi ile yapılabildiği gibi; saçlı deriden girilerek endoskopik olarak yapılabilir. Genellikle 40-55 yaş arası orta yaşlı bir grup hasta için uygundur. Ameliyat lokal veya genel anestezi altında, ortalama 2 saat süre ile gerçekleştirilir.
  • Mini Yüz Germe (Mini Face Lift) Ameliyatı: Sıklıkla 45-50 yaşının altında olan daha genç hastalara uygulanır, bu hastalar yüz bölgesinde çok fazla sarkma olmamış, yanak bölgesinde yer çekiminden ve kolajen kaybından kaynaklanan hafif sarkıklık olan hastalardır. Hastanın sarkan yanak bölgesini kaldırmak için ameliyat yapılır. Gevşek doku kulağın ön kısmından çıkarılır, iç doku sıkılaştırılır. Ameliyat genel anestezi altında yaklaşık 2 saat içerisinde gerçekleştirilir.
  • Tam Yüz Germe (Full Face Lift) Ameliyatı: Tam yüz gerdirme ameliyatlarında ise, şakakların saçlı bölgesinden başlayan, kulak önünden devam eden ve arka kulakta biten bir kesi ile tüm yanak bölgesi, çene çizgisi ve boyun gerilir. Tam bir yüz germe sırasında sadece cilt değil, alttaki SMAS denilen bağ dokusu da esnetilebilir, böylece cildin altındaki bağ dokusu, mimik kaslarına ve aşağıya doğru gevşeyen tüm dokulara müdahale edilebilir.
yüz germe

Örümcek Ağı Estetiği

Yaşlanmanın ve yer çekiminin etkisine bağlı olarak ciltte oluşan deformasyonlar, sarkma ve kırışıklıkların ameliyata veya genel anesteziye gerek kalmadan giderilmesine yardımcı olan uygulamalardan birine örümcek ağı estetiği denir.

Cildin daha genç ve sağlıklı görünmesi için yüzdeki şekil bozuklukları, sarkmalar ve kırışıklıklar kontrol edilir. Yapılan muayeneye bağlı olarak ameliyat ipliklerinin yeri ve hangi yöne doğru yapılacağı belirlenir. Uygulama kalemi ile yüzde işlem yapılacak olan bölgenin planı oluşturulur. Oluşturulan uygulama planı doğrultusunda cilt altına 150 ila 300 civarında ameliyat ipi cildin altına yerleştirilir.

Yüz gerdirme ameliyatı olurken akla gelen temel sorunlardan biri ameliyat sonrası iz kalıp kalmayacağıdır. Yüz gerdirme estetiği endoskopik yönteme göre 1-2 mm’ lik küçük bir kesi ile yapıldığından ve saç üzerinde bırakıldığından dolayı herhangi bir iz görüntüsü oluşmaz. Klasik yöntemler de ise bu kesiler kulakların önünde, arkasında yer aldığı ve yüzün doğal hatlarının aralarına yerleştirildiği için zamanla iyileşir ve görünmez hale gelir.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi