varis tedavisi

Deri altındaki bulunan toplardamarların genişlemesine varis denir. Varisler derini hemen altında mavi renkli, geniş ve kıvrımlı bir görünüme sahiptir. İlk başlarda yalnızca görüntü olarak rahatsız etse de sonraki süreçlerde ağrıya sebep olabilir. Varis tedavisi için çeşitli yöntemleri bulunmaktadır.

Toplardamarların genişlemesi vücutta belirli şişliklerin görülmesine neden olur. Bununla yanı sıra, varis bulgularının artması durumunda damar çatlamaları ve damar paketleri görülebilir. Varis erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülen bir rahatsızlık olmasıyla birlikte yaşın ilerlemesi de bu rahatsızlığın görülme sıklığında etkili olur.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis görülen kişilerde bazı belirtiler meydana gelmektedir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Bacaklarda mavi /mor şişlikler
  • Ağrı
  • Bacak bölgesinde şişlik
  • Bacaklarda uyuşukluk
  • Bacaklarda ağırlık hissi
  • Kaşıntı

Varis Tedavisi Nasıl Olur?

Bozulma damarlarını kapatmaktan başka hiçbir çare yoktur. Varis tedavisi iğne tedavisi, köpük ve lazer ile tedavi edilebilir. Kısacası varisleşmiş damarların tedavisi için, krem ve ilaçlarla tedavi edilmesi mümkün değildir. Geçmişte varis tedavisi için yapılan varis ameliyatlarında varisler kesilerek alınırken, günümüzde varisler aşağıda anlatacağımız yöntemle tedavi edilip kapatılmaktadır.

Varis Tedavisinden Önce

Varis hastalığını tedavi ederken altta yatan yüzeyel venöz yetmezliği (aksiyal veya trunkal reflü) tedavi etmek, sorunu çözmenin en etkili yoludur. Doppler ultrasonografide dilatasyon yani gövde toplardamarlarında genişleme ve reflü varlığı ve hastada bu venöz yetmezliğe bağlı semptomların varlığı tedavi endikasyonu oluşturur.

Yüzeysel venöz yetmezlik tedavi ile düzeldiği için varislerin düzelmesi beklenir. Varisli damarlarla ilişkili semptomların ve kozmetik kaygıların tamamen giderilmesi için, skleroterapi genellikle gövde reflü tedavisinde birlikte veya tek başına kullanılır.

Perforan venlerdeki dilatasyon ve yetersizliği yüzesel venöz yetmezlikten kaynaklanabileceği gibi bağımsız olarak da gelişebilir. Bununla birlikte, perforan venöz reflü genellikle gövde venöz yetmezliği durumunda ortaya çıkar. Bu nedenle varis tedavisi ve yüzeysel venöz yetmezlik, genişlemiş perforan damarları dolaylı olarak giderebilir. Ancak ender izole reflü vakalarında perfore venin tedavisi gerekebilir.

telefon ieltisimi
whatsapp iletişimi